Jsem lepší než Švejk 2016

Dne 25. 4. 2016 se konal patnáctý ročník humoristického a satirického studentského kabaretu s názvem Jsem lepší než Švejk. Soutěž divadelních scének se již tradičně konala v Divadle Bez zábradlí. Porotu, dohlížející celkově na osm vystoupení, tvořila pětice známých osobností – Hana Heřmánková, Michal Viewegh, Rudolf Křesťan, Jan Štolba a Jaroslav Císař. Velkou zásluhu na organizaci celé akci měla členka učitelského sboru Gymnázia Nad Štolou, paní profesorka Ivana Maršálková.

Na prvním místě letošního ročníku se umístilo vystoupení Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Sedlčany s vystoupením Komediálně vzdělávací groteska z Divokého západu. Účinkující ve své scénce dokázali povedeně a humorně parodovat politickou scénu. Na představení bylo zcela jistě vidět snahu účinkujících o vytvoření kvalitního vystoupení – a to i po vizuální stránce, výborné byly jednotlivé herecké výkony, hudební doprovod a zpěv, vše bylo dokonalé.

Druhé místo obsadili studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské s vystoupením O slepičce a kohoutkovi. Téma jejich představení parodovalo až absurdní komplikovanost řešení každodenních problémů – jako je třeba tekoucí kohoutek.

A konečně na třetím místě se umístila skupina mladých studentů Gymnázia Nad Štolou a jejich krátké představení jednoduše pojmenované Evoluce. Během několika krátkých scén, tvořících souvislý celek, zde účinkující humorně shrnuli některé z největších událostí dob minulých, také jsme s nimi nahlédli do blízké budoucnosti.

Celkově byl patnáctý ročník tradiční soutěže velmi povedený. Jednotlivá vystoupení se lišila ve svých tématech, a divákům tak bylo nabídnuto mnoho scén, které je pobavily či jim daly podnět k přemýšlení nad jednotlivými náměty, jimž se věnovaly.

Jakub Kukan, 2.S