Biokurz poosmé – Bojanovice 2016

Letošní biologický kurz byl již osmý. Každý z kurzů se konal v jiné oblasti České republiky. Letos nás zlákal Jihomoravský kraj.

Jak stručně přiblížit, v čemž jsou naše kurzy „jiné“? Odlišné jsou v porovnání s tím, co si student pod takovou akcí na první zamyšlení představí – např. tím, že kurz je výběrový – to znamená, že možnost výběru prolíná celou akci. Studenti si mohou vybrat, zda je taková akce láká a pojedou. Tím vybírání začíná, ale nekončí. S příjezdem na kurz si účastníci volí pro jednotlivé části dne programy, kterých se budou účastnit.

Nabídka je pestrá – vždy alespoň čtyři možnosti. Od botaniky přes geologii, zoologii až po fyziologii člověka. Některé programy se každoročně opakují, např. rodozměny, ornitologie, srovnávací pitvy obratlovců, pitvy prasečích orgánů jako modelu funkce orgánů lidských apod. Jiné jsou unikátní ve vazbě na lokalitu a okolnosti, jako např. lov cerkarií nebo zpětný odchyt modrásků. A pokud si účastník nevybere z nabídky programů, je tu nabídka badatelských úkolů, které lze zpracovat samostatně nebo za pomoci externistů. V neposlední řadě si skupinky účastníků vybírají téma k dramatizaci biologického děje. Například umlčování genů, sekvenování DNA aj.

Co si účastníci kurzu odvezou? Vědomosti, zážitky, studijní materiály, kontakty, inspiraci pro ročníkovou práci. Po skončení kurzu se dozvídáme od účastníků hodnocení, které mnohdy těší i mrzí zároveň: „Biokurz byl super… Jen škoda, že jsem jel (a) až v maturitním ročníku.“ Na druhou stranu máme i účastníky, kteří jeli už počtvrté a už se těší na další.

Co brání případným zájemcům, aby jeli s námi? Eventuální obavy? Budu tam sám – tak možná prvních pár hodin. Budu za hlupáka – nebudete, protože každý umí jen něco. I externisté, když mají volno, chodí nakukovat k druhým externistům, aby se dozvěděli něco nového. Budu mít hlad – nehrozí. Budu se nudit – bez komentáře. Budu unavený – asi ano.

Kdo se letos podílel na biokurzu?

„Bývalí“ absolventi GNŠ: Romana Bartošová a Eliška Kobercová (PřF UK), A. Ondrejková (LF UK HK)

Doktorandi a studenti zoologie PřF UK: Zdeněk Lerch, Jiří Hadrava, Tomáš Jor

Ornitolog, zoolog JČU: Petr Veselý

Zásobovač, technický pracovník aj.: M. Babický (v civilu projektant)

Pedagogové ze školy: K. Babická, A. Kálalová

Všem externistům děkujeme za pomoc a účastníkům kurzu za skvělou atmosféru a nadšení pro věc samozřejmě také.