Jsem lepší než Švejk 2017

Dne 25. 4. 2017 se pod vedením paní učitelky Maršálkové v Divadle Bez zábradlí konal již 16. ročník studentského kabaretu Jsem lepší než Švejk. Soutěž se opět konala v nádherných prostorách Divadla Bez zábradlí. Vedení divadla, celému technickému zázemí, prostě všem, patří náš dík. Bez tohoto profesionálního prostředí a maximální vstřícnosti by se naše soutěž konat nemohla. Ještě jednou velké díky!

Svá krátká vystoupení přijelo předvést sedm vítězných skupin z přihlášených gymnázií. Výkony studentů hodnotila porota – v tradičním složení – Hanka Heřmánková, Michal Viewegh, Jan Štolba a Rudolf Křesťan. Celou soutěží nás bravurně provedl student K4B Petr Hais.

Nejlépe si vedli studenti z Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Sedlčany. Štěpánu Konvalinkovi, Matěji Konvalinkovi a Vojtěchu Süsserovi se podařilo obhájit loňské první místo s jejich zajímavým kapitalistickým pojetím nebe a posmrtného života nazvaným Smrt kapitalistova aneb Není všechno zlato, co se třpytí, aneb Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Druhé místo obsadili žáci Gymnázia Elišky Krásnohorské Jiří Rajtr, Anna Hrdá, Ondřej Urbán a Jakub Pavlovský. Svým vystoupením Název vymyslíme později vtipně ztvárnili každodenní problémy studentů s neustálým odkládáním povinností.

Na třetím místě se umístily Daniela Horská, Anna Sniegoňová, Ema Šnajdrová a Rosalie Tušlová z Gymnázia Nad Štolou. Scénku Červená karkulka zakončily malým tanečním vystoupením a ukázaly, jak by se příběh známé pohádky odehrával v dnešní době.

Druhá skupina ze Štoly nás scénkou Soudní spor přenesla do soudní síně, v níž se se projednávala krádež televize. Představení Spolek od studentek z Gymnázia Václava Hraběte Hořovice diváky poučilo o tom, jak se dostat do politiky. Téma politiky nebylo cizí ani studentkám z Gymnázia Na Vítězné pláni, které poukázaly na její všudypřítomnost scénkou Bylo nebylo, kde se politika stala součástí pohádek. Na další dnes aktuální problém narazily žákyně Gymnázia Elišky Krásnohorské. Vystoupení pojmenované Bombastické letiště zamávalo s veškerými předsudky o muslimech.

Všem zúčastněným gratulujeme a těšíme se na příští rok.

Pokud se chcete o soutěži dozvědět více, poslouchejte 18. června 2017 Český rozhlas 2, mezi sedmou a osmou hodinou ranní bude jeden z porotců – pan Rudolf Křesťan – o soutěži hovořit.

Kateřina Válková, 3S