Pražské finále soutěže pIšQworky

Jan Bitter

Za sychravého prvoprosincového rána se sešly postupující týmy na Gymnáziu Nad Štolou na Letenské pláni, aby se utkaly v rozhodujícím boji, který má za cíl určit plšQworkového vládce hlavního města České republiky. Vládce Prahy může být sice pouze jeden, avšak do Grandfinále mají možnost postoupit dva týmy. Kdo bude letošním postupujícím? Zvládnou Kepleráci obhájit své loňské prvenství, nebo je letos dokáží porazit jiní ostřílení borci?

image1image2

Od osmé hodiny ranní se začaly scházet první týmy a kolem půl deváté v našlapané učebně vypuklo přihlašování týmů a úvodní prezentace. V rámci představování partnerů v průběhu úvodní prezentace vypuklo pozdvižení během propagačních spotů, kde velký rozruch způsobilo zejména video společnosti MADETA. I sami soutěžící podotkli, že „život bez MADETY by byl opravdu smutný“.

Smutný byl také fakt, že týmy s rozmanitými názvy dostály často svému jménu. Krásným příkladem byl tým Nulové Body, který bohužel nedokázal získat ve skupině jedinou výhru, a musel se tak rozloučit s postupem. Podobně dopadl tým Der Stellungkrieg („poziční válka“ – pozn. redakce), který se sice zakopal velice hluboko, avšak strhl na svou stranu pouze jediné vítězství a nedokázal postoupit ze skupiny. Nelze nezmínit, že kapitán tohoto týmu utekl ze školy, aby nemusel čelit hanbě z porážky, ale tým jej dokázal nalákat zpět do školy na vidinu sladkých pendreků od společnosti Candy Plus. Zajímavé bylo také pozorovat skupinu, v níž se proti sobě utkaly hned dva týmy se stejným názvem XOXO. První tým pochází z Gymnasia Christiana Dopplera a druhý pak z Vítězné pláně. Vzájemný duel těsně vyhrál tým XOXO z Vítězné pláně, jenž porazil hráče z Gymnasia Ch. Dopplera výsledkem 12:8.

Do samotného play­‑off se probojovaly následující týmy:

Borci z Gymčaku, Kepleráci (loňský vítěz Grandfinále – pozn. redakce), OXYMÓRON, Štola A, NOREK, XxxFatKidsxxX, GYBU 3 a GJN. Ve čtvrtfinále vítězili favoriti, až na napínavý duel mezi týmem Kepleráci a Borci z Gymčaku, kteří jsou již druhou generací elitních hráčů z Gymnázia Čakovice a které učil samotný člen federace pIšQworek a Renjú, tedy bývalý kapitán hvězdného týmu DreamTeam, který nejednou vyhrál na Grandfinále v Brně. Zápas sledoval každý, kdo v této napjaté chvíli nemusel bojovat o vlastní postup. Po napínavém zápase se z výhry radoval tým Borců z Gymčaku a Kepleráci, již jsou už v maturitním ročníku, uznali nejtěsnější porážku v rámci dnešního klání. Výsledné skóre totiž bylo 9:11. Postupující do čtvrtfinále byli tedy známi.

Souboj o postup do finále vypadal následovně: na prvním stole se utkala domácí Štola A proti výše zmiňovaným Borcům z Gymčaku a na stole druhém to pak byl tým GJN z Gymnázia Jana Nerudy proti XxxFatKidsxxX, tedy druhému týmu z Gymnázia Jana Keplera. Nečekanou výhrou bylo vítězství GJN, které porazilo FatKids 13:7, a radovalo se tak z postupu. Na druhém stole však panovala hustší atmosféra. Mozkové závity všech deseti hráčů jely na plné obrátky. Osud se však opakoval a Borci z Gymčaku opět zvítězili extrémně těsným výsledkem 11:9, a ochudili tak domácí Štolu A o postupové místo. Radost na straně vítězů a zklamání na straně domácích nebylo možné zakrýt. Nutno podotknout, že to obě strany nesly se ctí, vzájemně si hráči poděkovali za zápas a domácí popřáli mnoho štěstí postupujícím borcům. Své zklamání nedokázal zakrýt ani pan Mgr. Josef Marek, který nám pomohl uspořádat turnaj na Gymnáziu Nad Štolou a věřil ve svůj tým do poslední chvíle. O postupu bylo rozhodnuto. Kdo si však odnese hodnotnější ceny od partnerů?

Domácí neponechali již nic náhodě a jako cenu útěchy zabrali 3. místo s přesvědčivým výsledkem 16:4. Ani Borci z Gymčaku nehodlali GJN pustit ke slovu a uzmuli 1. místo výsledkem 19:1. Jako hlavní cenu si odnesli deskovou hru od společnosti Albi, ale samozřejmě daleko cennější byl jistý postup na brněnské Grandfinále.

Konečné pořadí:

1. místo: Borci z Gymčaku (Gymnázium Čakovice) ve složení: (C) Dušan Maga, Jiří Pospíšil, Martin Kubát, Ivo Polák a Matouš Brabec

2. místo: GJN (Gymnázium Jana Nerudy) ve složení: (C) Libor Krejčíř, Alan David, Ondřej Zikmund, Mojmír Mykiska a Adam Pazderka

3. místo: Štola A (Gymnázium Nad Štolou): (C) Mikuláš Brož, Lukáš Havlíček, Rosťa Borský, Josef Havlas a Anna Neubauerová