Výuka anglického jazyka

Od roku 1990 je anglický jazyk cizím jazykem číslo jedna. Učí se mu v kombinaci s němčinou, španělštinou nebo francouzštinou všichni žáci školy.

Anglický jazyk si studenti často vybírají jako maturitní předmět, ať již v rámci státní maturity, kde musí volit mezi matematikou a cizím jazykem, nebo jako součást profilové zkoušky. Jelikož na konci studia dosahují úrovně minimálně B2, často volí alternativu certifikátu na úrovni B2 nebo C1 jako náhradu maturitní zkoušky.

Ve většině ročníků mají studenti 4 vyučovací hodiny anglického jazyka týdně. V tercii, kvartě a ve třetím ročníku vyššího gymnázia je časová dotace 3 vyučovací hodiny týdně.

V tercii žáci absolvují spolu s učiteli týdenní studijně-poznávací pobyt ve Velké Británii.

Ve třetím a čtvrtém ročníku vyššího gymnázia si studenti mohou navíc volit semináře v anglickém jazyce - Příprava na FCE, English Speaking Countries, Maturita Questions a English Conversation. Ty rovněž pomáhají v přípravě k maturitní zkoušce z anglického jazyka.

Spolupracujeme s British Council v Praze a Americkým kulturním centrem v Praze.

Mgr. Jitka Čermáková

Certifikát od British Council

Před několika lety naše gymnázium obdrželo certifikát od British Council opravňující k registraci a přípravě studentů na cambridgeské zkoušky. Naše spolupráce s British Council v programu Addvantage má pro studenty hned několik výhod. Studentům odpadá jakákoliv starost s registrací na danou zkoušku, protože vše za ně provádí kontaktní osoba. Student registrací přes školu zároveň automaticky získává slevu na zkoušku či přístup do programu s cvičnými testy, Road to Success.

Studenti, kteří chtějí využít možnosti uznání jazykové zkoušky na úrovni B2 (podle CEFR) a vyšší, tj. FCE až CPE, jako náhradu za školní maturitní zkoušku z anglického jazyka, mohou využít hned několik způsobů, jak se na konkrétní úroveň zkoušky připravit. Samozřejmostí je informovanost všech učitelů anglického jazyka o struktuře zkoušek a o vhodných doplňkových materiálech či online zdrojích a občasná práce s těmito materiály v běžných hodinách anglického jazyka. Dále pak pro prohloubení, procvičování a upevnění znalostí konkrétních jazykových jevů či seznámení se s důležitými strategiemi slouží přípravný seminář FCE, který si žáci mohou vybrat v rámci volitelných seminářů ve 3. ročníku. Dvakrát během školního roku (na podzim a na jaře) si pak mohou studenti ověřit úroveň svých znalostí a jazykových dovedností potřebných pro složení FCE nebo CAE zkoušky na tzv. cvičných mock testech.

Každým rokem zájem studentů o získání certifikátu stoupá, a to nejen kvůli „prominutí“ maturitní zkoušky z anglického jazyka, ale také proto, že jsou tyto zkoušky uznávány mnohými zaměstnavateli a zahraničními středními školami a univerzitami.

Ivana Marvánová

certifikat 1