Výuka estetické výchovy

Vyučovací předmět estetická výchova vychází ze vzdělávací oblasti Umění a kultura RVP.

Skládá se z výtvarného a hudebního oboru. Každý předmět se vyučuje se v dvouhodinových dotacích v primě, v sekundě, tercii a kvartě osmiletého gymnázia a v prvním a druhém ročníku šestiletého gymnázia po jedné hodině týdně.

V kvintě a sextě osmiletého gymnázia, ve třetím a čtvrtém ročníku šestiletého a v prvním a druhém ročníku čtyřletého gymnázia si žáci volí obor výtvarný nebo hudební podle vlastního výběru.

Výtvarná výchova

Výtvarnou výchovu vyučují Ivana Jirková, Aneta Drtinová a Kateřina Vogel Bulínová.

Žáci pracují v odborné učebně (131), která je dobře vybavená materiály a pomůckami pro široký okruh výtvarných činností (fotobanka výtvarných objektů, tiskařský lis, keramická pec, počítač s připojením na internet, datový projektor aj.).

Žáci jsou vedeni k smyslové citlivosti a tvořivosti aktivním osvojováním různých výtvarných technik, k sebevyjádření, osobnostnímu rozvoji a ke kritickému myšlení při posuzování uměleckého díla i vlastní tvorby. Učí se vnímat umění v historických souvislostech a seznamují se s významnými výtvarnými díly a s jejich autory. V rámci předmětu žáci pracují v plenéru, ve workshopech, navštěvují výstavy a galerie. V posledním ročníku studia výtvarné výchovy vytvářejí samostatné závěrečné práce na dané společné téma, které pak prezentují v prostorách školy.

Žáci mají možnost rozvíjet své zájmy ve výtvarných projektech, výtvarných kurzech pořádaných v přírodě a v různých výtvarných soutěžích.

Znalosti a dovednosti ve výtvarném oboru si žáci mohou rozšířit v seminářích Dějin umění. Hlavním cílem vyučovacího předmětu je pochopit kulturně-historické souvislosti vzniku a vývoje hlavních oborů výtvarného umění a vnímat je v návaznosti na vývoj společnosti.

Na naší škole vykonávají pedagogickou praxi studenti PedF UK.

Hudební výchova

Hudební výchovu vyučuje Hana Nápravníková a Janka Tormová.

Žáci pracují v nově zřízené učebně HV (510), která je vybavena dataprojektorem. Ten umožňuje rozšiřovat repertoár zpívaných písní (karaoke texty, supermusic akordy a texty). V hodinách využíváme škálu rytmických i melodických hudebních nástrojů Orffovy školy, zpívání doprovázíme na akustický i elektronický klavír. Všechny tyto nástroje jsou žákům k dispozici a dávají prostor pro jejich osobité hudební vyjadřování a neméně i pro relaxaci, protože hudební výchova je předmětem relaxačním, který – na rozdíl od ostatních naukových předmětů – není nastaven na výkon. Umožňuje rozvíjení schopností a dovedností, pro jejichž rozvoj v naukových předmětech taková příležitost není: tvořivost, citovost, rozvoj motorických dovedností při hře v pentatonice na klavír či metalofon. S velkým úspěchem se v hodinách využívají i elektroakustické kytary, které jsou pro mladou generaci velmi motivujícím a atraktivním hudebním nástrojem, jehož využití se neomezuje jen na výuku ve škole, ale i na hru při veřejných hudebních vystoupeních. Pestrá škála rytmických nástrojů je nedocenitelným pomocníkem především v posledním roce, kdy plošná nařízení zaměřená na prevenci šíření Covidu-19 zakázala zpěv ve školách a rytmický doprovod poslouchaných písní byl jednou z mála možností, jak v hudební výchově realizovat praktické činnosti.

K pravidelným a již tradičním hudebním akcím patří vánoční koncert, jehož výtěžek je věnován na charitativní účely. Koncert se koná v refektáři emauzského opatství kláštera Na Slovanech. Příprava koncertu probíhá po celý podzim a jsou do ní zapojeni žáci různého věku a desítek tříd.

Pro podzimní a jarní projektové dny jsou nabízeny hudební projekty zaměřené na určitý hudební styl či období nebo věnované rozmanitým hudebním činnostem – zpěv ve sboru, hra v orchestru, pořizování hudební nahrávky ve studiu apod.

V hudební výchově se snažíme rozvíjet fantazii, hravost, improvizaci a bezprostřednost hudebního vyjádření. Hodiny hudební výchovy poskytují studentům potřebné uvolnění, naplňují je energií a posilují tím jejich schopnost soustředění v náročných naukových předmětech. 

Mgr. Hana Nápravníková, koordinátorka předmětové komise

 

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok