Rozhovor s Františkem Starou o stipendiu v Hong Kongu

Ráda bych vám představila našeho studenta Františka Staru ze septimy B, kterému se podařilo získat mezinárodní stipendium.

Požádala jsem ho, aby se se čtenáři podělil o své zážitky.

Jakým způsobem jste získal stipendium?

O možnosti získat stipendium na letním programu v Hongkongu s názvem Summer School for Effective Leadership 2017: CoCreating Social Impacts through Technology jsem se dozvěděl od paní profesorky Ivany Marvánové. Stipendium jsem dostal od Generálního konzulátu České republiky v Hongkongu díky tomu, že má esej na téma Jak osobně můžete přispět k vytvoření lepšího světa byla vybrána jako nejlepší.

Kde jste byl a co bylo náplní celého pobytu?

Náplní mého týdenního pobytu v Hongkongu byly workshopy, týmové projekty a přednášky. Hlavní témata programu byla leadership, efektivní komunikace a základy filantropie. První dva dny byly věnované teambuildingu, abychom se mezi sebou poznali v našich skupinách. Následující tři dny jsme se zlepšovali v prezentování a tvorbě sociální kampaně. Také jsme navštívili tři začínající společnosti, které se pokoušejí pomáhat lidem s postižením. Poslední dny jsme v naší skupině vytvářeli sociální kampaň pro jednu ze společností. Naše skupina si vybrala společnost Zunosaki, která se věnuje výrobě robotických rehabilitačních rukavic pro pacienty po mrtvici. Naším závěrečným projektem byla prezentace kampaně.

Potkal jste nějaké zajímavé studenty nebo lektory z jiných zemí?

Ano, kromě studentů z Hongkongu a Číny jsem potkal studenty z mnoha různých zemí, včetně Myanmaru, Macaa a Mexika. Navíc jsem se s mnohými z nich i skamarádil. Díky tomu jsem měl příležitost toho poznat trochu víc o jejich kulturách. I lektoři byli z mnoha různých zemí. Například jedním z našich instruktorů byl Darren Tay ze Singapuru, mistr světa v mluvení na veřejnosti z roku 2016. Darren nás naučil, jak veřejně vystupovat, jak si získat pozornost publika, a naučil nás základy řeči těla. Poté jsme dokonce dostali příležitost vyzkoušet si naučené techniky pomocí brýlí pro virtuální realitu.

Co si myslíte, že bylo největším přínosem?

Myslím, že největším přínosem bylo zjistit, co všechno se můžu naučit a co můžu zažít, pokud se nebudu bát zkoušet nové věci.

Když porovnáte život u nás a v Hongkongu, co bylo opravdu velmi odlišné?

Největší změnou oproti Česku je obrovská rozmanitost města. V Hongkongu se mísí kultury celé východní a jihovýchodní Asie, od Indie po Japonsko. Každý den jsme tak mohli se spolužáky objevit tradiční jídlo jiné země.

Jel byste znovu? Doporučil byste to našim studentům? Proč?

Ano, myslím, že jsem se toho naučil hodně o sobě, o jiných lidech a jiných kulturách. Tento program bych doporučil komukoli, kdo rád poznává nové věci. Hlavně bych doporučil, aby se lidé nebáli a také se v příštím ročníku účastnili. Spousta lidí si myslí, že na něco nestačí, ale je potřeba, aby si věřili a nenechali se odradit prvotními neúspěchy.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí do budoucna i spoustu dalších zajímavých zážitků a zkušeností.

Zuzana Kreuzziegerová

hong kong 2017 1hong kong 2017 2hong kong 2017 3