V pondělí 15. 11. 2021 k nám na gymnázium díky projektu Příběhy bezpráví pod vedením Člověka v tísni zavítala Darya Rubleuskaya, zaměstnankyně běloruské lidskoprávní organizace Vjasna, která v Praze přebere Cenu Příběhů bezpráví. Cena je každoročně věnována osobnostem aktivně se stavějícím proti komunistickému režimu. Letos je udělena běloruským studentům protestujícím proti tamější politické situaci. Mnozí z protestujících jsou pravidelně mláceni, a někteří byli dokonce i zatčeni. Mezi ně by patřila právě i Darya, kdyby minulé září pohotově neodjela z Běloruska pryč.

Na besedu jsme se sešli v aule a za pomoci organizátorek jsme nejdříve byli obeznámeni s problematikou běloruského politického systému, na základě toho jsme všichni pochopili, co přesně se momentálně v Bělorusku děje. Poté se již přešlo k besedě, kde jsme měli možnost se na cokoliv našeho hosta zeptat. Padaly zajímavé dotazy, na které nám vždy byla dána jasná odpověď. Přišlo mi, že v přednáškové místnosti na každého doléhala vážnost tohoto tématu a nikdo z nás si ani nedokázal pořádně představit, jak těžké to má v životě jak Darya, tak i běloruští občané bojující za svobodu. Celá beseda byla velice obohacující a jsem moc ráda, že jsem měla příležitost se jí zúčastnit.

Julie Kmentová, S7A


Na besedě byli studenti také seznámeni s možnostmi, jak lze pomáhat v současné situaci. Pro zájemce přidáváme seznam lidskoprávních organizací, prostřednictvím nichž je možno pomáhat:

Běloruskou studentskou asociaci můžete sledovat zde:

Vznikl také unikátní český projekt 11 + 1:

Naše škola dostala darem pro žáky několik triček na podporu běloruských studentů. Kdo má zájem, stavte se pro ně v kabinetě 303a, platí do rozebrání zásob.

Dana Bimková

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok