V pátek 6. listopadu jsme se s paní profesorkou Petrou Borovkovou vydali do Clam-Gallasova paláce na akci zvanou FameLab. Jedná se o mezinárodní soutěž, během níž účastníci mají maximálně tři minuty na to, aby vystoupili v angličtině na jimi zvolené libovolné téma. S sebou si na pódium mohou vzít jakékoliv rekvizity. Akce se konala v rámci Týdne vědy a techniky.

Vystupovalo zde celkem šest národních finalistů. Eva Maxová (Česká republika) nám přiblížila, jak se snáze dostat ke kostním proteinům bez toho, abychom kosti mučili v kyselých lázních. Dong-Seon Chang (soutěžící za Německo, ale s rodiči ze Severní a Jižní Koreje) zapojil do svého vystoupení i nás diváky. Jeho tématem byla sociální interakce. Dalším byl Oskari Vinko (Fin soutěžící za Švýcarsko), celkový vítěz FameLab. Jeho přednášky o parazitické rostlině strize, která ničí pole v subsaharské Africe, a o malárii sklidily velký potlesk. Přednášku o špatně vyprojektovaném mostu Tacoma Narrow si pro nás připravila Tea Rukavina z Chorvatska. Druhým Čechem v soutěži byl Matěj Novák, který nám objasnil, proč je alicin, který se získává z česneku, dobrý v boji proti bakteriím. Poslední soutěžící byla Lisa Murphy z Irska, která nám objasnila, proč si při výběru selfie fotky vždy vybereme tu nejvíce symetrickou.

Závěrem bych chtěla podotknout, že to bylo příjemně strávené dopoledne. Rozhodně neváhejte, pokud budete mít příležitost tuto akci navštívit.

Veronika Rybínová, 6S

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok