V pondělí 14. 12. 2015 jsme se brzy ráno všichni sešli již v 6 hodin ráno před školou a počkali na příjezd autobusu. Nakonec jsme s malým zpožděním v 6.20 odjeli směrem na Vídeň.

Do Vídně nám to trvalo přibližně pět hodin a poté jsme už natěšení a nedočkaví vystoupili v centru velkoměsta.

Nejprve jsme se vydali na procházku centrem, procházeli jsme nádherně vyzdobenými ulicemi a uličkami, až jsme se dostali ke Svatoštěpánskému kostelu, postavenému v gotickém stylu s nádhernými keramickými střešními taškami. Po chvíli další cesty jsme si ještě ukázali jeden z mnoha bytů Wolfganga Amadea Mozarta, ten zde několik let pobýval, v roce 1791 tu však zemřel. Hned nato jsme došli na Graben (česky Příkopy) a pak následovala nejdražší ulice ve Vídně Kohlmarkt, zde jsme se zastavili u nejslavnější cukrárny Demel, která je spojována především s císařovnou Sissi, ta ji ráda a často navštěvovala, cukrárna existuje již od roku 1786.

Po dvouhodinovém rozchodu na oběd a samostatnou procházku po Vídni jsme vyšli směrem ke galerii Albertina, přes náměstí, uličky, obchůdky a další a další kavárny a kavárničky…a také okolo kašny Čtyř řek. Také jsme cestou obdivovali hotel Sacher a někteří ochutnali světoznámou pochoutku Sachertorte.

Když jsme si vše dostatečně prohlédli, vydali jsme se k soše Marie Terezie na Maria-Theresien Platzu u Hofburgu, kde nás opodál vyzvedl autobus, a jeli jsme přes Karlsplatz do Hundertwasserova muzea, kde by neměl být žádný pravý úhel ani rovina. Tam jsme si prohlédli obrazy, modely některých budov a měli jsme také chvíli čas na návštěvu tematických obchůdků a kaváren. Hundertwasswrhaus – tento doslova pohádkový dům s cibulovými báněmi, zelenou střechou a pestrobarevnou fasádou – se řadí k nejnavštěvovanějším dominantám Vídně…a není divu!

Po příjezdu do hotelu jsme měli hodinu a půl na to, abychom se připravili na největší vánoční trhy před radnicí, které jsou nejen v Rakousku velmi známé. Na vánoční trhy jsme dojeli metrem, trhy se nacházely hned kousek od něj. Procházeli jsme mezi spoustou kouzelných krámků, obchůdků a nakupovali a ochutnávali… Po trzích jsme se vrátili zpět do hotelu a šli spát.

Ráno po snídani jsme v 9 hodin opouštěli hotel Wombats a vydali jsme se směrem k rakouskému Parlamentu. Jakmile jsme k Parlamentu dojeli a vyfotili se před ním, začala prohlídka.

Velkolepou budovu parlamentu koncipoval architekt Theophil von Hansen, jenž si k tomuto účelu zvolil řecký sloh na oslavu kolébky demokracie. Hned po zajímavém výkladu paní průvodkyně jsme postoupili k vídeňské Opeře na Ringstrasse a zde jsme také dostali volno na oběd s doporučením projít si blízkou galerii, kterou jsme si bohužel prohlédnout nestihli. Mnozí ochutnali vynikající specialitu Wiener Schnitzel a další dobroty…

Po obědě jsme se přesunuli do Musikvereins – majestátní budovy ve stylu novorenesance, kterou postavil nám již známý Theophil von Hansen v roce 1869, aby se zde vytvořila společnost, která měla za úkol rozvíjet všechny větve hudby. Od roku 1941 zde hraje Vídeňská filharmonie svůj pravidelný novoroční koncert. Zde jsme měli také velmi zajímavou prohlídku budovy a tří sálů. V tom nejkrásnějším ze sálů – zvaném Zlatý – se právě scházeli filharmonici, tak jsme chvíli zůstali a zaposlouchali se do nádherných skladeb klasické hudby, akustika je zde výjimečná, a tak jsme si to užívali.

Poté jsme se dostali k autobusu, který nás odvezl kousek za Vídeň do obrovského moderního obchodního centra G3, Shopping Resort Gerasdorf, kde jsme měli rozchod na nakupování.

Po velkých nákupech v Primarku a ostatních velkých obchodech jsme všichni nastoupili s nákupními taškami do autobusu a v 17.30 jsme odjeli do Prahy, kam jsme přijeli před desátou.

Celý výlet byl velmi povedený, byl to určitě zatím nejlepší zájezd do Vídně, který se kdy uskutečnil. Navštívili jsme mnoho velmi zajímavých památek, budov i výstav. Doufám, že na tuto cestu budeme všichni hodně dlouho vzpomínat.

Už nyní se těšíme na příští výlet do této nádherné metropole!

viden-2015-1 viden-2015-2

Julie Doležalová a Ema Konečná, T3B

 

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok