Jak tomu tak bývá, měsíc květen je obvykle díky maturitám a hezkému počasí měsícem poměrně bohatým na mimoškolní aktivity, o čemž se mohla přesvědčit má třída 5S. A to rovnou několikrát!

Společně s panem profesorem Růžičkou jsme absolvovali hned tři zajímavé akce, zaměřené jak jinak než na kulturu a naši historii. Hned počátkem měsíce, v úterý třetího května, jsme se vypravili na exkurzi na zámek Konopiště, který je proslulý především jako rezidence následníka českého trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Tematicky jsme absolvovali jízdu po Dráze císaře Františka Josefa, vedoucí z Prahy do Benešova, načež jsme se vypravili benešovskými ulicemi směrem k zámku. Netrvalo dlouho a ocitli jsme se v rozlehlých zámeckých zahradách, skýtajících klid a čerstvý vzduch. Zde jsme si nejprve prohlédli samotné zahrady a poté jsme se vydali po mírném svahu k samotnému zámku, kde se naše třída rozdělila na dvě skupiny. První skupina absolvovala klasický okruh po zámku, kdežto druhá se vydala na méně obvyklou trasu, která byla zaměřená na loveckou tematiku, jež se více než nabízí, s ohledem na arcivévodovu zálibu v lovu.

Když jsme se po hodinových prohlídkových okruzích opět sešli, vydali jsme se společně do rozsáhlých zahrad a zpět do Benešova, který si vybraná skupina studentů s panem profesorem prohlédla, zatímco zbytek třídy jel zpět do Prahy s paní profesorkou Borovkovou.

Brzy nato se naskytla kulturní lahůdka, kterou jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít, a sice opera Andrea Chénier, uváděná v Národním divadle. Tento kousek, pojednávající o básníkovi, který se stane obětí francouzské revoluce, je na operní poměry vcelku vzácný, o čemž svědčí i fakt, že i velký znalec opery, jakým pan profesor je, viděl tento počin poprvé.

To teplé květnové úterý jsme si udělali v pěti lidech příjemný večer, který jsme zakončili krátkou procházkou po večerní Praze, a jelikož se jednalo o zakončení naší operní smršti, zamluvil pro nás pan profesor dokonce soukromou lóži!

Než jsme si stačili oddychnout, uplynul další týden a přišla další akce, opět spojená s naší historií. A nejednalo se o nějakou maličkost, ale přímo o české korunovační klenoty, symbol moci českých králů dávající najevo jejich moc po mnoho století. Spoléhali jsme se na to, že ve čtvrteční dopoledne na ně nebude čekat tolik turistů, jako kdybychom se vydali odpoledne či o víkendu, fronta byla ovšem i tak poměrně velká. Čekali jsme bezmála tři hodiny, jež ovšem díky třídnímu kolektivu a neustálému hovoru utekly mnohem rychleji, než kdybychom se na klenoty vydali jednotlivě. Zážitek nakonec stál za to!

Když už jsme na Hradě nacházeli, vzal nás pan profesor na tematický okruh po zdejších zahradách, provedl nás i Jelením příkopem a nakonec jsme se dostali do Nového Světa, kde jsme se na zdejším hřišti na chvíli vrátili do dětství J.

Celý den jsme završili obědem v jedné zdejší restauraci, kde jsme si pochutnali na tradiční české kuchyni.

Jak je vidět, naše třída si květen užila dosyta a máme za sebou hned tři zajímavé zážitky, na které budeme, myslím, rádi vzpomínat. A to už je tady červen, kdy nás čeká vodácký zájezd a návštěva Františkových Lázní!

Ondřej Kukan, 5S

akcni kveten tridy 5S

 

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok