Výborné výsledky ve fyzikální olympiádě

O vzniku soutěže fyzikální olympiády (FO) rozhodlo Ministerstvo školství a kultury v roce 1959. Již od prvních ročníků této soutěže dosahovali studenti Gymnázia Nad Štolou výborných výsledků. Naši studenti svými výkony často předčili i studenty gymnázií zaměřených na matematiku a fyziku. Například v 13. ročníku olympiády se studenti našeho gymnázia umístili v krajském kole na prvních místech ve třech kategoriích ze čtyř.

Našimi nejlepšími řešiteli za dobu existence soutěže byli Jiří Dolejší a Jiří Vyskočil. Jiří Dolejší se zúčastnil šestého ročníku mezinárodní fyzikální olympíády, která se konala ve školním roce 1971/72 v Rumunsku a skončil mezi úspěšnými řešiteli. Jiří Vyskočil byl ve školním roce 1974/75 první v krajském kole soutěže. Stal se vítězem celostátního kola a postoupil do osmého ročníku mezinárodní fyzikální olympiády, která se konala v Německu. Na této olympiádě získal pochvalné uznání. Jiří Dolejší pracuje dnes jako teoretický fyzik na MFF UK, Jiří Vyskočil pracuje na téže fakultě jako vakuový fyzik.

Také v současné době dosahují naši studenti významných úspěchů. Ve školním roce 2011/2012 byli dva studenti naší školy Tomáš Bárta a Martin Töpfer úspěšnými řešiteli krajského kola FO v kategorii A (Martin Töpfer 6. - 7. místo, Tomáš Bárta 8. místo). V kategorii E se úspěšným řešitelem krajského kola stal Jan Kulička (9. místo).

Další úspěch zaznamenali studenti Tomáš Bárta, Patrik Urban, kteří obsadili 1. místo v krajském kole 34. ročníku SOČ v oboru fyzika a postoupili do celostátního kola.

Přejeme našim žákům hodně úspěchů i v dalších ročnících FO.

Mgr. Petra Kotrbová