Česká hlavička opět Nad Štolou

Po třech letech se Česká hlavička, malá česká „Nobelova cena“, vrací na naše gymnázium. Na úspěch Elišky Zlámalové z roku 2011 navázala studentka loňské oktávy, Alena Budínská. Na slavnostním galavečeru konaném 22. října v brněnském centru SONO byly rozdány vítězné sošky v šesti kategoriích. Letošní, již 8. ročník byl ve znamení velkého konkurenčního boje prací nadaných středoškolských studentů. Vítězové pak společně vše oslavili za přítomnosti televizních kamer, moderátora Martina Dejdara, ministra školství Marcela Chládka a dalších významných hostů. Naše studentka Alena Budinská za práci „Syntéza biologicky aktivních látek s využitím stereoselektivní katalýzy“ získala cenu v kategorii GENUS společnosti EKO-KOM a.s. udělovanou za nejlepší práci v oblasti přírodních věd. Alena Budinská z Gymnázia Nad Štolou se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. S vhodnou kombinací několika podmínek, kterými se práce zabývá, je možné urychlit průběh reakce a zvýšit výtěžek požadovaného léčiva. S touto prací se také umístila na 2. místě v celostátním kole soutěže SOČ. Doufáme, že se tyto úspěchy stanou motivací pro ostatní studenty.

Hana Kačerová

Foto-hlavicka