Naše studentka bude reprezentovat ČR v celoevropském kole SOČ

Dne 5. 10. 2016 se v budově Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnil výběr studentů, kteří budou v příštím roce reprezentovat Českou republiku na zahraničních soutěžích navazujících na Středoškolskou odbornou činnost (SOČ). Výběru se zúčastnili studenti, kteří se v červnu letošního roku umístili na stupních vítězů v přírodovědných oborech na celostátním kole SOČ. O postup do zahraničí se pak utkalo šestnáct nejlepších studentů, kteří museli před odbornou porotou anglicky obhájit své práce (obhajoby probíhaly formou „posterových“ prezentací).

Naši školu reprezentovala studentka septimy B Tereza Kačerová, jež se se svou prací Molekulární aspekty bronchiálního astmatu umístila na prvním místě v celostátním kole SOČ v oboru zdravotnictví. Tereza se ve své práci zabývala vyvinutím analytické metody, pomocí níž lze zefektivnit fenotypizaci astmatu či diagnosticky odlišit astma od dalších plicních onemocnění, zároveň se snažila nastínit potenciál zatím opomíjeného receptoru jakožto možného cíle pro budoucí farmakoterapii astmatu.

Tereza nakonec se svou prací zaujala porotu natolik, že byla spolu s dalšími dvěma studenty vybrána, aby své výsledky prezentovala na největší evropské studentské soutěži EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), která se koná příští rok v září v estonském Tallinnu. Kromě studentů ze všech zemí EU se jí zúčastní i zástupci Spojených států, Kanady, Japonska, Číny, Egypta a Izraele.

Tereza, která je zároveň jediným pražským studentem, jenž se v příštím roce zúčastní zahraniční soutěže, se tak pokusí navázat na úspěch naší absolventky Elišky Zlámalové. Ta se soutěže EUCYS zúčastnila v roce 2012 a získala zvláštní cenu od společnosti Institute for Reference Materials and Measurements.

Moc gratulujeme a držíme palce!

soc celoevropska 2016