pIšQworky na Štole

Vážení a milí příznivci hry pIšQworky, dovolte mi, abych se zde s Vámi podělil o další díl strhujícího dramatu, v němž náš tým soupeřil o účast v celostátním kole této strategické hry.

Uvádím zde popis zásadního momentu z oblastního kola a dále celý průběh kola krajského tak, jak je viděl Honza Bitter (náš absolvent a v současné době koordinátor hry).

Z oblastního kola vybírám:

Semifinále přineslo jisté nepokoje, neboť se v něm setkali odvěcí rivalové Kepleráci a ŠTOLA A, kteří v minulých letech sváděli nelítostné boje o postup do Grandfinále v krajském kole. Kepleráci však dnes nechali s příchodem prvního pražského sněhu svou formu doma, a domácí tak utrhli výhru 13:7, a zajistili si proto postup do krajského kola.

Výsledné skóre:

1. místo ŠTOLA A (Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1) ve složení: Mikuláš Brož, Lukáš Havlíček, Rosťa Borský, Josef Havlas a Anna Neubauerová

2. místo XxxPussyDestroyers420xxX (Gymnázium Jana Keplera, Praha 6, Parléřova 2) ve složení: Ondřej Zelený, Ondřej Staněk, Artem Usov, Bedřich Mazourek a Emil Javůrek

3. místo Kepleráci (Gymnázium Jana Keplera, Praha 6, Parléřova 2) ve složení: Max Špachta, Jakub Petr, Michal Vaňata, Kryštof Borák a Adam Jeník

4. místo Ústaváci (Gymnázium, Praha 8, Ústavní) ve složení: Jakub Foltýn, Miroslav Falcmann, Pavel Josefus, Martin Matras a Marek Hausmann

Dne 26. 11. 2018 se za chladného rána začali trousit první hráči, aby se utkali s těmi nejlepšími v celé Praze v oblíbené hře PIšQworky. Celkem dorazilo na Gymnázium Nad Štolou, kde se již tradičně turnaj pořádal, 16 týmů reprezentujících elitu mezi všemi pišqworkářemi v Praze.

Jak je již obvyklé, v první řadě bylo nutné zkontrolovat prezenci všech hráčů a následovala úvodní prezentace, kde se soutěžící seznámili s našimi spolupořadateli a partnery, bez kterých by se tato soutěž nemohla pořádat. Veliký ohlas již tradičně vzbudila Masarykova univerzita, ale také náš nový partner společnost The Chamber, která se věnuje únikovým hrám a věnovala do soutěže slevové poukazy právě na jejich únikové komory. Všechny týmy až do jednoho budily dojem, že právě oni budou ti, kteří postoupí do finále. Velice emotivní pak bylo nalosování do skupin, a to zejména pak do skupiny D, kde se střetly 3 favorizované týmy. Byli jimi Borci z Gymčaku z Gymnázia Čakovice, XxxPussyDestroyers420xxX z Gymnázia Jana Keplera a domácí Štola A reprezentující to nejlepší z Gymnázia Nad Štolou. Doplnil je však také nelehký soupeř Mensa B z Mensa Gymnázia. Postoupit mohli však jen dva nejlepší, proto zde byl souboj velice emotivní a vypjatý.

Soupeřící se znají již dlouhé roky a jsou pražskými favority, proto pro každý jednotlivý zápas požádali o nalosování svého partnera pro partii, aby nedošlo k rozepřím. Po dlouhých a vypjatých zápasech skupinu D ovládli Borci z Gymčaku, kteří nenechali ani jednoho soupeře zvítězit a postoupili do play-off z prvního místa. Druhé místo však budilo největší zájem všech přihlížejících a z postupu se následně radovala domácí Štola A, která porazila PussyDestroyers420 z Keplera výsledkem 12:8 a celkovým skóre jedné porážky a dvou vítězství postoupila z druhého místa. V ostatních skupinách již nebyly výsledky tak těsné, proto ve skupině C postoupilo Gymnázium Jana Nerudy, které patří mezi letité pražské favority, a z místa druhého tým Slič z Gymnázia Českolipská. Skupinu B pak ovládly týmy Dobrej ledovej mega čaj a tým My to nehrajem, který hned ze začátku soutěže překvapil tým Kedrechleba výsledkem 20:0. Ve skupině A nejistým výsledkem s jednou remízou zvítězil ZATLATEAM z Gymnázia Na Zatlance a místo druhé obsadil tým SNÚPZ z Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Praze.

Play-off již byla tvrdá zkouška pro všechny týmy, nicméně opět prvotní nalosování do skupin zasáhlo do výběru protivníka. Domácí Štola A totiž dostala hned v prvním kole za soupeře vítěze skupiny C, kterým nebyl nikdo jiný než tým GJN. Souboj mezi odvěkými pražskými rivaly trval až do celkového konce času a skončil usmolenou výhrou GJN v poměru 11:9. Domácí se tedy museli rozloučit s naší soutěží, i když by je i soupeři rádi viděli v postupující skupině. Hra je však neomylná, a byť se slzami v očích jsme se rozloučili s domácím týmem, tak jsme chtě nechtě museli pokračovat. Na vedlejším stole zatím výsledkem 14:6 udolal Dobrej ledovej mega čaj SNÚPZ, který je nováčkem v naší soutěži. Ani na třetím stole neprobíhalo vše hladce a po nerozhodném výsledku 10:10 si musely týmy ZATLATEAM a My to nehrajem zahrát duel o to, kdo postoupí. Z vítězství se nakonec radoval tým My to nehrajem, kterému nebylo do smíchu, neboť se hned v dalším kole měli utkat proti GJN. Na posledním stole mezitím vyřadili Borci z Gymčaku tým SLIČ výsledkem 12:8 a čekalo je rozhodující semifinále o postup proti Dobrému ledovému mega čaji.

Semifinále nabídlo strhující podívanou, kdy na prvním stole GJN zvítězilo nad My to nehrajem výsledkem 14:6 a na stole druhém Borci z Gymčaku připravili Dobrej ledovej mega čaj o postup do Grandfinále v Brně. Nutno podotknout, že kapitán Borců však s výsledkem 18:2 nebyl spokojen a před finále uspořádal týmovou poradu, aby povzbudil morálku svého týmu.

Finále a souboj o třetí místo byl tedy následující. Do Brna postupují Borci z Gymčaku a GJN. O třetí místo si zahrál Dobrej ledovej mega čaj s týmem My to nehrajem, který roznesl na kopytech poměrem 19:1. Na prvním stole se však děly nevídané věci. Po rychlé hře 2-2 oslabil svůj tým odchodem Ivo Polák, kterého čekala odpolední soutěž ve hře na housle. Nicméně, i když odehrál plnohodnotně obě strany herního archu, tak souboj GJN vs. Borci z Gymčaku skončil celkovým skóre 10:10, což je v pražských podmínkách něco nevídaného. Kdo si přivlastní místo na vrcholu bedny a získá všechny věcné ceny?

Neuvěřitelný duel končí vítězstvím Borců z Gymčaku. Ano, je to tak. Tento tým, který se minulý rok umístil v top 10 nejlepších týmech v republice, opět kraluje Praze a příští týden jej budete mít možnost spatřit na finále v Brně.

I přesto, že se náš tým do Brna neprobojoval, tak neskládáme zbraně a těšíme se na další ročník! Našim postupujícím soupeřům přejeme co možná nejvyšší umístění v celostátním kole.

Výsledné skóre:

1. místo Borci z Gymčaku (Gymnázium Čakovice) ve složení: Dušan Maga, Ivo Polák, Martin Kubát, Matouš Brabec a Jiří Pospíšil

2. místo GJN (Gymnázium Jana Nerudy) ve složení: Libor Krejčíř, Alan David, Ondřej Zikmund, Mojmír Mykiska a Adam Pazderka