Akce Přírodovědného klubu v září a říjnu

• Biologický kurz – 4.–8. 9. 2019
  • Noc vědců – 27. 9. 2019 – navštívili jsme Fyzikální ústav AV – konkrétně jsme absolvovali programy Skenovací elektronový mikroskop a Kovy s tvarovou pamětí. Oba programy byly velmi náročné – z hlav se nám téměř kouřilo. Přejeli jsme z Ládví do Dejvic na VŠCHT. To byla po náročném začátku dne ideální volba. Hned u vchodu jsme viděli kuriozity jako hořící ruce, v průběhu cesty balónek naplněný heliem, zmrzlinu „uvařenou“ dusíkem. V tombole na závěr jsme vyhráli cenu.
  • Exkurze – jaderný reaktor VR-1, familiárně zvaný též VRABEC (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT). Exkurzi se nám podařilo zajistit díky našemu bývalému studentovi Ondrovi Novákovi – moc mu děkujeme za bezvadnou průvodcovskou službu. Srozumitelně nám – spolu s kolegy – objasnil nejen fungování reaktoru, ale i jeho význam a způsob využití ve výuce. Jde o velmi unikátní výukové pracoviště!
    DSC 2111 thumbnail
  • Botanický víkend pro SŠ učitele a jejich studenty pořádaný JČU – 4.–6. 10. 2019 – společně se třemi studentkami se pedagogové našeho gymnázia vydali na vzdělávací víkend. Ačkoli bylo dost chladno, našli jsme ještě mnoho kvetoucích rostlin. Ale nevyhnuli jsme se ani většímu oříšku – poznávání nekvetoucích a seschlých zástupců. Nejzajímavější ale byl výklad o „pohádkách“, které se pojí k různým rostlinám. Často nám pomohou lépe chápat, co nám složení flóry může napovědět o krajině, např. o jejím podloží, historii, pravděpodobném vývoji. S odborníky, kteří nás prováděli, posléze začínají dávat smysl i zdánlivě nepochopitelná ochranářská opatření.

Nejbližší plánované akce

14. 11. Odpoledne v rámci Týdne vědy – exkurze na ÚOCHB
15.–16. 11. Vaření s Po (Lerchem)
14. 12. Tradiční předvánoční výlet pražskou přírodou se zdobením stromku pro zvěř