Česko-německé setkání mládeže v rámci projektu „Památná místa nacistické nucené práce ve střední Evropě“ 16.–18. března 2016

Šest dívek ze sexty A v doprovodu třídní profesorky Ivy Tupé odjelo ve středu 16. 3. společně se žáky několika českých škol do Flossenbürgu v Bavorsku. Tam jsme se všichni sešli s německými účastníky projektu, celkem nás bylo asi 80. Ve Flossenbürgu byl za 2. světové války zřízen koncentrační tábor, vězňové zde pracovali v kamenolomu.

Po prezentacích jednotlivých škol byla na programu prohlídka Památníku, což bylo velmi depresivní, stejně tak jako sledování videí, prostřednictvím nichž promlouvali pamětníci nucených prací. Na programu bylo mnoho workshopů zaměřených zvláště na obraz nacionálního socialismu, např. na chápání lidské důstojnosti a jejího ponižování. Zúčastnili jsme se také slavnostního zahájení výstavy „Zapomenutá místa nucené práce“.

Program byl zpestřen výšlapem na zříceninu hradu nebo také společnou večeří v restauraci Ve Skále. V pátek jsme se všichni vraceli domů s myšlenkami na to, že už nikdy nesmí docházet k takovým zvěrstvům, jaká byla páchána za 2. světové války.

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok