Présentation en français

Tento rok jsme se opět rozhodli vypravit se do Francouzského institutu, tentokrát s ambicemi zahrát si divadlo. Celé pololetí jsme pilně nacvičovali naši hru „Vente aux enchères“ neboli aukci nejrůznějších předmětů. Auditorium bylo napěchované lidmi z ostatních škol, kteří také nezaháleli a byli připraveni se svými vystoupeními.

Byli jsme vylosováni hned jako třetí, takže nervozita rychle stoupala. První dvě školy měly svá představení rychle za sebou a nasadily laťku velice vysoko. Na konci druhé hry jsme se plni odhodlání vydali k jevišti. Když vezmu v potaz fakt, že některé scény jsme vymýšleli až v samotném divadle na základě momentálního nápadu, tak naše představení dopadlo velmi dobře. Jedna z těchto scén zahrnovala prozvonění mobilu v mé kapse, který jsem měl zvednout a naoko mluvit s jedním z nepřítomných účastníků dražby. Tato improvizovaná scénka se neobešla bez technických potíží. Jelikož jsme se nacházeli v suterénu, tak můj mobil měl špatný signál, což způsobilo delší dobu vytáčení. Na místě jsem chtěl představení ukončit, abych se vyhnul trapnému tichu. Naštěstí mobil zazvonil na poslední chvíli. Kvůli tomuto zmatku jsem úplně zapomněl na posledního účastníka aukce a představení po falešném hovoru ukončil. Rolnička tedy zůstala neprodána, ale obecenstvo začalo tleskat a my jsme si užili svoji chvilku slávy.

Ne každý den stojíme před publikem a hrajeme divadlo. Několik lidí sice na poslední chvíli onemocnělo, ale hru jsme zahrát zvládli i v menším počtu. Určitě to je užitečná zkušenost, zvláště když mluvíme cizím jazykem a zároveň můžeme pochytit nová slovíčka od zkušenějších francouzštinářů. Příští rok jistě zavítáme do dveří Francouzského institutu znovu.

Theodor Brož, David Bitter 3S

Dne 26. 3. se třída K4B zúčastnila francouzského představení „Les Présentations“ v IF. Do programu přispěli svým vystoupením „Le jeu de la vie,“ ve kterém pacient v nemocnici vysvětluje sestrám, jak se tam ocitl – hrál se svými kamarády v poklidu pétanque, když vtom se k nim připojily ženy, které měly sklony k podvádění… Celé dopoledne byl příjemně strávený čas se spoustou uměleckých zážitků.

Valérie Smoláková