Přírodovědný klub v roce 2021/2022

Akce plánované i uplynulé

Koncem srpna jsme byli na Biokurzu (viz samostatný článek na webu od J. Pleskota).

V září jsme společně prošli několik akademických pracovišť v rámci akce Noc vědců.

V říjnu jsme využili Týdne vědy k exkurzi na ÚOCHB v Dejvicích

V listopadu jsme vyrazili do Českých Budějovic na tradiční přednáškový víkend Zpátky do lavic pořádaný PřF UK JČU.

V prosinci byly hned dvě akce – Chemická únikovka pro nižší gymnázium (viz samostatný článek ve Štolních listech od Kláry Štěrbové) a jako druhá akce nás čekala první etapa úklidu na patronátním pozemku, tam jsme si udělali i ohýnek a pak vyrazili ozdobit stromek zvířátkům, navštívit hřbitov domácích mazlíčků a potěšit se výhledem na svítící Prahu z vyhlídky nad Bohnickým údolím.

V lednu proběhly online besedy s našimi bývalými studenty – tentokrát byly nově zastoupeny i technické obory z ČVUT a MFF UK. Dále tradičně samozřejmě lékařské fakulty s různými obory (všeobecné lékařství, fyzioterapie, zubní lékařství, porodní asistentka, nutriční terapie), PřF UK (obory biologie, molekulární biologie, ekologie, organická chemie), PřF JČU, „veterina“ v Brně, ČZU (obory Zahradní a krajinářská architektura a Výživa a potraviny) a samozřejmě VŠCHT (obory Ekotoxikologie a environmentální analýza, Nano a mikrotechnologie v chemickém inženýrství a Léčiva). Nabídka byla pestrá, možná ji mohlo využít více studentů, příští rok se budeme opět snažit o prezenční variantu, letos ani vloni to však nebylo možné.

Únor byl (a ještě je) překvapivě teplý, využili jsme tedy příležitosti k další etapě úklidu na pozemku. Navíc se díky nesmírnému nasazení a bezmezné trpělivosti paní profesorky Selingerové s karanténami a covid pozitivními konala školní kola biologických a i chemických olympiád (u těch zatím jen pro nižší gymnázium).

Plánované akce

březen
5. a 6. 3. Chemický víkend pro maturanty
4. 3. Bioaktivity – soutěž 2–4členných družstev (kategorie nižší a vyšší) – na motivy Aktivit, ale s biologickým obsahem (co takhle pantomimický chloroplast?)
11. a 26. 3. Úklid na patronátním pozemku – příležitost odpracovat pozdní příchod nebo prostě jen vykonat něco užitečného a pobavit se
25. 3. Chemická únikovka pro vyšší gymnázium
duben
1. 4. Zásah proti expanzním a invazním druhům na patronátním pozemku
8. a 9. 4. Vaření s Lerchem (termín se ještě může změnit a námět je zatím tajný, ale už se po dvouleté pauze těšíme)

Další akce budou zveřejněny koncem dubna, ale jasný je termín expedice do Rumunska. Mnoho dalšího už se vzhledem k maturitám, projektům a přijímačkám nestihne. Pokud máte o kteroukoli akci zájem, napište do Teams K. Babické, ať máte ke konkrétní akci včas aktuální informace.