Poznávací zájezd do Švýcarska – červen 2022

V neděli 5. června skupina žáků našeho gymnázia vyrazila na pětidenní pobyt do Švýcarska. Ve večerních hodinách jsme opustili Prahu a naší první zastávkou bylo německé město Kostnice, kam jsme přijeli trajektem v ranních hodinách. V Kostnici jsme si prohlédli pamětní kámen Jana Husa a dům, ve kterém pobýval. Dalšími zastávkami byly Rýnské vodopády a hlavní město Švýcarska Bern, kde jsme si prohlédli mj. orloj a gotickou katedrálu Berner Münster. Odpoledne jsme dorazili do oblasti Jaunu, kde jsme se ubytovali.

Druhý den ráno jsme jeli do čokoládovny, kde horlivým nákupům předcházela multimediální prohlídka, která nás provedla historií výroby a konzumace čokolády.

Zrající bochníky sýra a jejich ochutnávka na nás čekaly v sýrárně La Maison du Gruyère. Krátká zastávka ve městě Gruyères nabídla impozantní výhledy na alpské štíty hor. Odpoledne jsme strávili u Ženevského jezera ve městě Montreux. Pár odvážlivců v tomto ledovcovém jezeře, které mnohdy připomíná spíše moře, dokonce smočilo nohy. Poslední úterní zastávkou byl středověký vodní hrad Chillon.

Další ráno přineslo návštěvu samotné Ženevy, prohlídku katedrály sv. Petra, městského arzenálu a obeplutí Ženevského jezera. Odpoledne jsme zamířili do města Lausanne, kde jsme navštívili sídlo Mezinárodního olympijského výboru.

Poslední den jsme opustili ubytování v Jaunu a vydali se k vodopádu Staubbach. Odpoledne byla na programu návštěva města Luzern, kde jsme historickým centrem došli k nejstaršímu zastřešenému dřevěnému mostu v Evropě. Do hlavního města Lichtenštejnska – Vaduzu – jsme dorazili ve večerních hodinách a prohlédli si náměstí a radnici.

V pátek jsme se vyčerpaní a unavení, ale plní zážitků vrátili v brzkých hodinách zpět do Prahy.

Ellen Pavelková, 2. A