Studenti v pořadu Fokus Václava Moravce

Dne 21. března 2023 dostali studenti našeho gymnázia pozvání na natáčení pořadu Fokus Václava Moravce. Natáčení probíhalo ve Studiu Hrdinů. Ačkoli živé vysílání začíná ve 20 hodin, my jsme se museli dostavit už v 18.15. Důvod je jasný – uložit věci do šatny, vyslechnout instrukce, rozmístit diváky do sálu, zkouška techniky – to vše zabere hodně času. Počáteční zvědavost pomalu opadávala, mezi sedícími už bylo řečeno téměř vše, začal hrozit pocit ztraceného času. Ale…

Ve chvíli, kdy na pódium přišel Václav Moravec a začal neformálně vysvětlovat to, co před ním už říkali asistenti a organizační pracovníci, nastala změna. Je to zvláštní, že stejný pokyn řečený dvěma lidmi najednou zní jinak a dává smysl. Pocit ztraceného času rázem zmizí, v sále je hned jiná atmosféra – pozitivní, plná respektu a zájmu. Profesionální, a přitom velmi lidský moderátor, to je dojem, který si odnesli všichni účastníci z natáčení. Těsně před začátkem vysílání už byla i na panu Moravcovi vidět nervozita, přesto bavil diváky vkusným vtipným komentářem k nekonečně se protahujícím sportovním zprávám.

Téma tohoto dílu Fokusu bylo Odvaha promluvit. Hosty byli publicistka Johanna Nejedlová, psycholožka Irena Smetáčková, novinář Martin Milan Šimečka, politička Olga Richterová, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, právník Věnek Bonuš. Obsah dílu nemá smysl zde popisovat – pořad je ke zhlédnutí zde https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/.

Lze shrnout dojmy. Každopádně je účast na natáčení unikátní příležitost. Při sledování v televizi pořad opravdu nemá stejnou atmosféru jako při natáčení. Bezprostřední kontakt s hosty pořadu umožní upravit si na ně názor. Dotazy z publika zase poodhalí, o čem přemýšlí, jaké otázky si kladou vrstevníci z jiných škol. A především mnoho různých pohledů na zdánlivě stejnou problematiku nastaví zrcadlo jednostranným, unáhleným soudům o odvaze. Takže kdy je vlastně odvážné promluvit? Když ponesu následky nejen já, ale i spousta dalších? Ale co když důsledky jsou zároveň pozitivní pro další lidi? Co když odvaha promluvit znamená vyčlenění z kolektivu, který všeobecně přijímá normy, které už jsou za hranou? Má smysl promluvit, i když jde o „malichernost“? Kdo by čekal odpověď a řešení, máme pro něj špatnou zprávu. Univerzální návod neexistuje. Ale existuje možnost občas si pustit některý z dílů Fokusu a otázek bude ještě víc. Buďme odvážní a přemýšlejme o nich.

fokus 2023

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok