Exkurze v České televizi

Je přibližně jedna hodina odpoledne a my stojíme před budovou České televize, která se nachází na Kavčích horách na Praze 4. Před měsíce jsme již měli možnost navštívit jinou konkurenční televizi TV Prima, proto jsme zvědaví, jaké dnes uvidíme rozdíly. Jeden je patrný hned na začátku. A tím je nepoměrně větší pracoviště ČT.

Po příchodu do budovy se nás ujme příjemná paní průvodkyně, která nám po celou prohlídku bude trpělivě odpovídat na všechny naše dotazy. Jako první jdeme do promítacího sálu, kde nás seznámí se základními informacemi o této veřejnoprávní televizní stanici. Dozvídáme se, alespoň pro mě, velmi překvapivá fakta ohledně pravidel, která musí ČT jakožto veřejnoprávní televize dodržovat. Jsou velmi striktní a za jejich porušení hrozí vysoké pokuty. Je přesně stanovené kolik minut určitých pořadů a daných žánrů se musí za čtvrtrok vysílat, což jsem netušila.

Poté nám paní průvodkyně pouští zajímavý dokument, kde návštěvník, jako jsme my, popisuje všechna zákoutí budovy ČT. Jedná se obrovský komplex s 500 kilometry chodeb a nespočtem studií. Jsem ovšem velmi zklamaná, když se dozvídám, že do maskérny ani kostymérny se dnes bohužel nepodíváme, jelikož právě ČT se pyšní nejrozsáhlejší sbírkou kostýmů, jak současných, jež se používají na různá natáčení dodnes, tak historických, jež byly použity v dnes již legendárních filmech.

Dále naše exkurze pokračuje do nekončící spleti chodeb. Cestou se stavujeme na parkovišti ČT, kde jsou zástupy přenosových vozů s tou nejmodernější technikou za horentní sumy. Dalším překvapením pro mě byla informace o přenosové motorce uzpůsobené právě pro natáčení přímých přenosů, kdy kameraman sedí jako spolujezdec a je otočen zády k řidiči. Což na mě působí jako kaskadérský kousek.

Asi nejzajímavější částí jsou natáčecí studia. ČT oplývá jedním z nejmodernějších u nás, kde se natáčí většina pořadů a seriálů této televize. Při každém natáčení se musí sestavit kulisy, které mají působit jako opravdové. Stěny se pokaždé přetřou podle potřeby a může se začít natáčet. Za dva dny se vše zboří a stavba začíná nanovo.

Opět jsem byla velmi překvapená, když jsem se dozvěděla, že v natáčecím studiu bývá běžně okolo 30 stupňů v důsledku velikého množství světel. A pouze jediné studio na Kavčích horách má klimatizaci.

Na závěr jsme si mohli vyzkoušet paruky a další rekvizity patřící ČT. Také nám bylo řečeno, jak je těžká údržba takové paruky. Maskérky je musí po každém natáčení mýt jako běžné vlasy, ovšem s pomocí speciálních šamponů.

Exkurze mě velmi bavila, protože jsem se dozvěděla mnoho zajímavých věcí, o kterých jsem neměla ani ponětí. A na rozdíl od TV Prima, kde jsme se dozvěděli spíše technické věci, kterým jsem často příliš nerozuměla, v ČT jsme byli obeznámeni s praktickými a zajímavými věcmi.

Mariana Kučerová