Peníze navíc – hra o život(ě)

Ve dnech 11.–13. května probíhaly na našem gymnáziu projektové dny, pro něž jsem spolu s neziskovou organizací ABC finančního vzdělávání připravila projekt z ekonomie na téma finanční gramotnost. Studenti měli možnost své dosavadní znalosti zúročit v ekonomické investiční hře, která se stala stěžejní náplní projektu. Cílem hry bylo provést svěřenou rodinu třiceti lety života, splnit stanovené finanční cíle v určeném časovém horizontu, vypořádat se s různými událostmi a nashromáždit dostatek kapitálu k zajištění doživotní renty. Hra měla deset kol, každé kolo představovalo tři roky života a skládalo se ze tří kroků – finanční transakce (nastavování, nákup a prodej finančních produktů), událost a řešení jejího dopadu na finanční situaci rodiny, vývoj trhů s výplatou výnosů z finančních produktů. Studenti soutěžili ve čtyřčlenných či pětičlenných skupinách a snažili se dosáhnout co nejvyššího finančního zhodnocení. Pomocí hry získali nové znalosti i zkušenosti a zároveň si užili zábavu. Věřím, že se nám podaří projekt znovu zrealizovat.

Denisa Neubauerová

hra-o-zivote