V rámci školních projektů jsem si vybral návštěvu Ústavního soudu v Brně. Málokdo ví, že je to nejstarší ze všech ústavních soudů na světě. S volbou projektu jsem velmi spokojený, protože se mi velmi líbil a zjistil jsem spoustu nových informací nejen o Ústavním soudu ČR, ale také o soudcích a soudnictví samotném. V neposlední řadě jsme si prohlédli i několik památek v Brně a užil jsem si spoustu zábavy.
Vyjížděli jsme brzy ráno, což se mi moc nelíbilo, ale nakonec to tolik nevadilo, jelikož jsme se dospali ve vlaku a cesta byla velmi pohodlná. S ústavním soudcem JUDr. Jirsou jsme měli totiž schůzku už v půl jedenácté. Při vstupu do budovy jsme museli procházet bezpečnostní kontrolou, podobnou jako na letišti, a pak jsme se usadili v hlavním zasedacím sále soudu, který se používá jen pro výjimečné příležitosti, zhruba jednou za pět let!
Poté, co nám asistent ústavního soudce sdělil několik informací k historii budovy, za námi přišel sám předseda ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský, který nám vyprávěl velmi zajímavě o ústavním soudnictví a o tom, proč tento typ soudnictví vznikl, o jeho historii atd. Následně jsme si s panem asistentem mohli prohlédnout zbytek budovy, expozici o tomto soudu, portréty všech soudců…
Na závěr návštěvy se mi velmi líbilo povídání JUDr. Jirsy o tom, jak soudnictví vidí on. Prozradil nám i něco o svých zajímavých případech.
Po opuštění soudu jsme se ještě vydali na hrad Špilberk a na Petrov. To bylo z prvního projektového dne vše a zanedlouho jsme jeli vlakem domů.
Druhý den jsme si ve škole zahráli na jednání Ústavního soudu České republiky a sepisovali stížnosti a nálezy týkající se protikuřáckého zákona a zákona, který řeší prodej o státních svátcích.
David Zeman, 3. A