Nejen za Františkem Ferdinandem d’Este – historická exkurze září 2019

Začátkem září jsme opět vyrazili na historickou exkurzi, tentokrát především po stopách Františka Ferdinanda d’Este. Dne 3. 9. jsme od školy odjeli nejprve na Konopiště, kde jsme se rozdělili do skupin na jednotlivé tematicky zaměřené prohlídky. Po obědě na „České Sibiři“ jsme pokračovali do Jindřichova Hradce, kde nám byla umožněna prohlídka manýristického zámeckého rondelu. Následovala odpolední procházka Telčí a odjezd do Slavonic, kde nás čekalo ubytování a večeře.

V příjemném hotelu Arkáda jsme se ubytovali na tři noci, večer jsme ještě podnikli společnou procházku renesančním městečkem.

Ve středu nás čekala cesta do rakouského Mauthausenu, kde na nás zapůsobil svojí depresivní atmosférou nacistický koncentrační tábor, kde trpěli i mnozí čeští vlastenci. Jejich památku jsme uctili položením květin k českému památníku.

Následovala prohlídka města Enns a velkolepého barokního kláštera Melk. Krásným dunajským údolím Wachau jsme se vraceli zpět na jihozápadní Moravu.

Čtvrtek jme zahájili během lesem v okolí Slavonic, abychom si prohlédli zrekonstruované řopíky prvorepublikového opevnění, mnozí do poslední chvíle nevěřili, že opravdu poběží ranním lesem!

Jinak byl tento den více zaměřený na Františka Ferdinanda, cílem byl jeho zámek Artstetten, kde jsme si podrobně prohlédli zámecké muzeum, hrobku rodiny Hohenberg, kde jsou pochováni František Ferdinand i Žofie, a rozlehlý zámecký park.

Ve Wachau jsme navštívili Dürnstein s romantickou zříceninou hradu, kde byl v zajetí držen Richard Lví srdce. Čas zbyl i na kávu a nákupy.

A je zde pátek 6. 9., poslední den exkurze. Ve Slavonicích nám domluvili prohlídku městské věže, pohled z výšky tak zakončil náš pobyt

v renesanční perle na pomezí Čech, Moravy a Rakous.

Následovala prohlídka barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, Třebíče s památkami UNESCO (židovského města a baziliky svatého Prokopa) a návrat do Prahy, kam jsme před budovu školy příjemně unavení čtyřdenním intenzivním programem dorazili po šesté hodině večerní.