Výuka biologie

Biologie je na naší škole vyučována první tři roky na čtyřletém gymnáziu, prvních pět let na gymnáziu šestiletém a od primy do septimy na osmiletém gymnáziu. Studenti získávají v průběhu studia základní informace z biologických oborů, jako je např. botanika, zoologie, ekologie, biologie člověka, obecná biologie, genetika, mineralogie a petrografie.

Výuka biologie je doplňována pravidelnými nebo svolávanými laboratorními pracemi, exkurzemi do botanické a zoologické zahrady, Hrdličkova a Národního muzea, různými výstavami a expozicemi, besedami s odborníky, patologicko-anatomickými pitvami, spoluprací s PřF UK a VŠCHT a v posledních pěti letech i projektovými dny a terénními exkurzemi.

Biologii vyučuje na škole deset aprobovaných učitelů, z nichž šest pracuje také ve funkci fakultních učitelů pro PřF UK. Našemu gymnáziu je přidělen statut fakultní školy PřF UK.

Biologie se vyučuje v odborných učebnách vybavených dataprojektory, počítači, interaktivními tabulemi, videem, mikroskopem s kamerou, žákovskými mikroskopy a různými pomůckami pro výuku laboratorních prácí. Jsou využívány nejrůznější výukové programy a další materiály.

Na maturitu z biologie a přijímací zkoušky na různé typy vysokých škol jsou studenti připravováni na jednoletých seminářích. V rámci seminářů pracují studenti na různých projektech, spolupracují s odbornými pracovišti a prezentují své seminární práce.

V prvních čtyřech ročnících osmiletého gymnázia a prvních dvou ročnících šestiletého gymnázia pracujeme podle učebnic Přírodopis I - IV (nakladatelství Scientia). Vyšší ročníky víceletého gymnázia a všechny čtyři ročníky čtyřletého gymnázia se učí podle Biologie pro gymnázia (nakladatelství Olomouc) a dalších učebnic nakladatelství Scientia, Fortuna a Olomouc. Druhým rokem pracujeme ny vyšším gymnáziu s novou učebnicí Biologie (Petr Šíma, nakl. Educo).

Dlouholetou tradici má na naší škole soutěž SOČ (patříme mezi první školy, které se zúčastnily před 35 lety prvního ročníku soutěže). Studenti prezentují své práce v oborech biologie, chemie, geologie a geografie, zdravotnictví a ochrana a tvorba životního prostředí. Za posledních několik let se můžeme pochlubit úspěchy v regionálním i celostátním kole.

Každým rokem organizuje předmětová komise Biologickou olympiádu ve všech soutěžních kategoriích. Zájem studentů je velký, výrazných úspěchů dosahují především studenti nižších ročníků osmiletého gymnázia. Na naší škole se také pravidelně pořádají obvodní kola Biologické olympiády. Pro druhé ročníky čtyřletého gymnázia a sexty je organizována Botanická soutěž.

RNDr. Štěpánka Selingerová, předsedkyně předmětové komise