Výprava do mikrosvěta

Při jarních projektových dnech 2010 jsme zažili s 16 studenty prim a sekund neobvyklé dobrodružství. Vypravili jsme se totiž do obdivuhodného a neviditelného světa virů, bakterií, plísní, kvasinek, prvoků, řas a mikroskopických obyvatel planktonu. První den jsme se zabývali těmi nejmenšími mikroorganismy – viry a bakteriemi. Barvili jsme a prohlíželi jsme si bakterie v jogurtu a zjišťovali pod mikroskopem, kolik jich je v bioaktivním a „obyčejném“ jogurtu. Co myslíte ?

Zahráli jsme si na bakteriology a vyzkoušeli si očkovat agarové plotny. Tři dny jsme pak museli čekat, co nám vyroste ze všech vzorků posbíraných v různých koutech školy. Moc toho nebylo (trocha zklamání!), ale zase nás může těšit, že v naší škole je čisto a pořádek. Také jsme hráli karty s různými mikroorganismy a přebíjeli se navzájem jejich toxickými a patogenními účinky i dalšími vlastnostmi, vyzkoušeli jsme si, jak se může šířit infekce, a zahráli si hru na lékaře, kteří musí pacientovi doporučit vhodná antibiotika.

Druhý den jsme zahájili výpravou do Stromovky, kde jsme ponořili planktonní síťky, lahvičky a sítka do vod místních rybníků, tůní a louží. Nadšení z lovu bylo tak velké, že nám jeden z účastníků projektu dokonce do rybníka spadnul. Pak jsme pospíchali zpět do školy, abychom naše úlovky co nejrychleji prozkoumali pod lupami a mikroskopy. Výsledek stál za to! Ve vodě se hemžila spousta planktonních organismů – řas, buchanek, perlooček, vznášivek, vířníků a mnoha dalších zástupců fytoplanktonu a zooplanktonu. Dokonce jsme viděli i přijímání potravy u vířníků a líhnutí malých perlooček a buchanek z vajíček.

Třetí den jsme zkoumali organismy půdního společenstva, nejrůznější plísně, kvasinky a vláknité řasy. Studentům udělalo největší radost pozorování obyvatel připravených nálevů. Pod mikroskopem se čile proháněli různí prvoci – trepky a další obrvení nálevníci, měňavky, ale také drobní hlísti, vířníci a další okem neviditelní obyvatelé. Nakonec zbyl i čas na prohlížení různých vzorků, které si přinesli studenti.

Myslím si, že výprava do mikrosvěta byla zajímavá, studenty bavila a to, že se i něco nového dozvěděli a naučili, dokumentují velmi zajímavé prezentace a plakáty, které si na závěr projektu připravili.

-šs-