Projekt Než přijede sanitka

Projektové dny pro vyšší gymnázium jsme tentokrát využili k tomu, že jsme se věnovali problematice dárcovství krve a jejích separátů, dárcovství kostní dřeně a teoretické i praktické první pomoci.

Každý den nás čekala simulace a řešení některého typu poranění, zdravotní příhody. Poté následovalo setkání s odborníky. V pondělí se uskutečnila exkurze v Ústavu hematologie a krevní transfúze, kde nás provedla paní docentka MUDr. Zdenka Gašová, CSc. Velmi výstižně nám vysvětlila úskalí spojená s odběry, kontrolou a uchováváním krve a krevních separátů. Pochopili jsme také, proč je dárcovství krve bezplatné.

V úterý jsme byli v Motole na pobočce ÚHKT – Oddělení buněčné terapie. Přednáška pana MUDr. Ivana Falese nám výrazně rozšířila obzory. Existují tři zdroje krvetvorných buněk. Každý z nich má své výhody i nevýhody – jak pro dárce, tak pro příjemce. O způsobu odběru rozhoduje dárce. Dozvěděli jsme se více o buňkách kostní dřeně, registrech dárců a o krevních bankách a způsobech bezpečné práce s krevními buňkami.

Ve středu za námi přišel do školy Matěj Hříbal, DiS. Matěj je mluvčím Zdravotnické záchranné služby hl.m. Prahy. Co nás učil, můžete ve zjednodušené a stručné podobě zhlédnout na videu, které vytvořila jako výstup z projektu jedna z účastnic.

 

Další zdařilé výstupy se objeví na nástěnce ve škole.

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok