Středoškolská odborná činnost 2018/2019

Vrcholnou událostí pro studenty i učitele přírodovědných předmětů je každým rokem obhajoba soutěžních prací Středoškolské odborné činnosti. Studenti na ní předvedou nejen své odborné znalosti, ale také zájem o obor a kultivovanost projevu. Každoročně se naši studenti zaslouženě umístí také na prvních místech nejen krajských a celostátních kol, ale i mezinárodních soutěží. Ani letos tomu nebylo jinak. Do celostátního kola letos postoupili čtyři soutěžící.

V letošním školním roce probíhaly obhajoby 26. března 2019 v aule školy. Pro komisi, která se sešla ve složení Mgr. Helena Vrbenská, Mgr. Kamila Babická, Ing. Hana Kačerová, Mgr. Tereza Boková a RNDr. Štěpánka Selingerová a za studenty František Stara, nebylo těžké doporučit práce do krajského kola. Všechny práce byly na vysoké úrovni po odborné i formální stránce. Soutěžící ukázali, že jsou schopni se zapojit do výzkumu na špičkových odborných pracovištích a výsledky své práce skvěle zpracovat i prezentovat. Jejich obhajoby zaujaly a doufejme, že i inspirovaly publikum z řad mladších studentů, většinou vítězů Biologické a Chemické olympiády.

První obhajoval v oboru fyzika svoji práci „V335 Ser: určení vlastností spektroskopické trojhvězdy“ s naprostým přehledem Marco Souza de Joode, který byl úspěšný v SOČ i v dalších soutěžích již v minulém školním roce.

V oboru chemie obhajovala svoji zajímavou práci „Alternativní plniva do polymerů“ Renáta Ottová, která se svojí prací obsadila i první místo v krajském kole a postoupila do celostátního.

Nejúspěšnější prací se v celostátním kole stala práce Moniky Meierové „Virtuální chemická laboratoř a simulace chemických reakcí“. V oboru tvorba učebních pomůcek a didaktické technologie předvedla skvělý výkon již ve školním kole a její práci budeme určitě využívat i při výuce v hodinách chemie.

V oboru zdravotnictví představila svoji výbornou práci „Vztah mikrobioty a mozkových funkcí na pozadí vývoje schizofrenie“ Emílie Puttová. Úspěšná byla i v krajském kole, do celostátního, bohužel, nepostoupila.

Závěr obhajob patřil Karolíně Chalašové v oboru ochrana a tvorba životního prostředí. Její práce „Palivový článek mikrokogenerace“ byla úspěšná nejen v SOČ, ale také v soutěži Enersol a Karolína byla i kandidátem České hlavičky, kde skončila jako třetí.

Soutěžícím moc gratulujeme a přejeme hodně sil pro další vědeckou práci.

-šs-

soc 2018 2019