Jaderná energie – hrozba, nebo budoucnost

Při projektových dnech jsme měli unikátní příležitost se vydat na tři zajímavá místa spojená s jadernou energetikou. Bylo to velmi obohacující a užitečné.

První den, v pondělí 23. 10., jsme jeli do jižních Čech do jaderné elektrárny v Temelíně. Tam jsme měli zajímavou přednášku o jaderné energetice v informačním centru, při které jsme viděli mlžnou komoru, která vizualizuje různá záření, a poté jsme šli na prohlídku samotné elektrárny. Prošli jsme přísnou kontrolou – kontrola občanských průkazů, detektory kovu, měření radioaktivity v těle a dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v těle. Poté jsme byli vpuštěni do střeženého prostoru a byli jsme u obrovských chladicích věží, v místnosti s turbínami a generátory a měli jsme jedinečnou příležitost si areál prohlédnout, milá paní průvodkyně nás dokonce u chladicích věží a u generátoru vyfotila.

Následujícího dne jsme jeli do Řeže u Prahy, kde se nachází ÚJV – Ústav jaderného výzkumu. Zde jsme si poslechli velmi zajímavou přednášku o využití radioaktivního záření v lékařství, využívá se k indikaci nádorových a podobných onemocnění v těle pacientů. Měli jsme také možnost nahlédnout do tamějších laboratoří, což bylo bezesporu velmi nevídané a poutavé.

Poslední den jsme byli v centru SÚRAO – Správy úložišť radioaktivních odpadů, kde jsme měli zajímavou přednášku o radioaktivních odpadech, o výběru místa uložení a o všudypřítomnosti radioaktivního záření. Hodný pán, který nám přednášel, dokonce některým z nás dal dárkové předměty za správné odpovědi na jeho záludné otázky. Zde naše pouť za novými znalostmi o jaderné energii skončila, byla to velmi zajímavá a nevšední zkušenost, v příštích letech ostatním studentům podobné zájezdy určitě doporučujeme.

Temelin1Temelin2

Vojtěch Opatřil, S7B

 

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok