Podzimní čtení v Louvru 2016

V pátek 11. 11. 2016 jsme se již tradičně – popáté – sešli v krásných prostorách kavárny Louvre na Podzimním čtení Michala Viewegha. Letošní soutěže se opět zúčastnilo pět pozvaných škol, a to Gymnázium Elišky Krásnohorské, Budějovická, Voděradská, Na Zatlance a samozřejmě naše gymnázium.

Když jsme se všichni usadili, čtení povídek mohlo začít. Celým dopolednem nás provázela moderátorská dvojice Tereza Šírová a Jan Šamlot, o zpestření programu se postarala Táňa Meierová svým skvělým pěveckým vystoupením. Atmosféra celého dopoledne se nesla ve velmi příjemném duchu, a to i přesto, že náměty povídek občas nebyly příliš veselé. Obecně se nesly v duchu trápení, smrti a lásky.

Čtení se účastnilo celkem deset finalistů a porota, která se skládala z profesorů všech zúčastněných škol. Předsedou poroty byl tradičně Michal Viewegh. Porotci rozhodli o prvních čtyřech místech. Na čtvrtém místě se nám se sešli hned tři mladí umělci, a to: Kateřina Fuková (Gymnázium Elišky Krásnohorské), Ondřej Svatoš (Voděradská) a Vojta Minařík (Gymnázium Nad Štolou). Třetí místo obsadila Kristýna Tesková (Budějovická). Druhé místo získal Rudolf Suk (Na Zatlance) a vítězkou se stala naše studentka Marie-Luisa Purkrábková. Ptala jsem se Luisy i Vojty, kde vzali náměty na své příběhy. Oba dva mi potvrdili, že vychází z jejich vlastní zkušenosti.

Na závěr Michal Viewegh promlouval k mladým spisovatelům a zhodnotil celé čtení.

V kratičkém rozhovoru s panem Vieweghem jsem se dozvěděla, že po tom, co vydal svou zatím poslední knihu „Melouch“, už pracuje na další. Na jaře bychom se už mohli těšit na nové povídky a na nový román.

Myslím, že to bylo velmi příjemné dopoledne, za které vděčíme především paní profesorce Ivaně Maršálkové, která celou akci organizuje.

Už nyní se těšíme na další – již šestý – ročník, který proběhne 10. 11. 2017 opět v Louvru.

Markéta Balcárková O8B

Povídky našich studentů

Marie-Luisa Purkrábková: Život je to, co se děje, zatímco si děláme jiné plány

Vojtěch Minařík: Mého srdce paní má