Středa odpoledne před velikonočními prázdninami. Většina žáků už spěchá ze školy s vidinou několika dnů volna. Účastníci další klubové akce se ale stěhují do cvičné kuchyňky na ZŠ Korunovační, kde se toto středeční odpoledne a ve čtvrtek dopoledne seznamují s kulinářskými kouzly exotické kuchyně. Co se dozvídají od pana profesora Lercha?

• Jak nakupovat ryby, jak poznat, že jsou čerstvé?
  • Jak připravit filety z ryb a jak využít odpad?
  • Čím nahradit hovězí maso?
  • Co je to kari, kurkuma, muškátový oříšek a květ, skořice, badyán, koriandr..?
  • Jak chutnají a odkud jsou karambola, papája, granátové jablko, jackfruit, passion fruit, rambutan a durian…?
  • Čím ochutit saláty a omáčky? Co třeba šťávou z granátového jablka?
  • K čemu slouží, jak chutnají a voní touleň srdčitá, rdesno vonné, máčka smrdutá, perila křovitá a další rostliny?
  • Jak správně vařit rýži a kterou si vybrat?
  • A co takhle orebice?
  • A flambování?

Prostě spousta novinek, chuťových zážitků…krásný začátek velikonočních svátků.

Další klubová akce proběhne v druhé polovině května (19. nebo 26. 5.). Půjde o sobotní exkurzi do Českého krasu – aneb znáte třemdavu, medovník, tolitu, pupkovec kozlík, lilie? Nebo chytili jste někdy třeba cvrčka? A co dělá, když striduluje? A třeba najdeme i plazy a obojživelníky Českého krasu. A možná zaujme i travertin…

Tento rok jsme se opět rozhodli vypravit se do Francouzského institutu, tentokrát s ambicemi zahrát si divadlo. Celé pololetí jsme pilně nacvičovali naši hru „Vente aux enchères“ neboli aukci nejrůznějších předmětů. Auditorium bylo napěchované lidmi z ostatních škol, kteří také nezaháleli a byli připraveni se svými vystoupeními.

Byli jsme vylosováni hned jako třetí, takže nervozita rychle stoupala. První dvě školy měly svá představení rychle za sebou a nasadily laťku velice vysoko. Na konci druhé hry jsme se plni odhodlání vydali k jevišti. Když vezmu v potaz fakt, že některé scény jsme vymýšleli až v samotném divadle na základě momentálního nápadu, tak naše představení dopadlo velmi dobře. Jedna z těchto scén zahrnovala prozvonění mobilu v mé kapse, který jsem měl zvednout a naoko mluvit s jedním z nepřítomných účastníků dražby. Tato improvizovaná scénka se neobešla bez technických potíží. Jelikož jsme se nacházeli v suterénu, tak můj mobil měl špatný signál, což způsobilo delší dobu vytáčení. Na místě jsem chtěl představení ukončit, abych se vyhnul trapnému tichu. Naštěstí mobil zazvonil na poslední chvíli. Kvůli tomuto zmatku jsem úplně zapomněl na posledního účastníka aukce a představení po falešném hovoru ukončil. Rolnička tedy zůstala neprodána, ale obecenstvo začalo tleskat a my jsme si užili svoji chvilku slávy.

Ne každý den stojíme před publikem a hrajeme divadlo. Několik lidí sice na poslední chvíli onemocnělo, ale hru jsme zahrát zvládli i v menším počtu. Určitě to je užitečná zkušenost, zvláště když mluvíme cizím jazykem a zároveň můžeme pochytit nová slovíčka od zkušenějších francouzštinářů. Příští rok jistě zavítáme do dveří Francouzského institutu znovu.

Theodor Brož, David Bitter 3S

Dne 26. 3. se třída K4B zúčastnila francouzského představení „Les Présentations“ v IF. Do programu přispěli svým vystoupením „Le jeu de la vie,“ ve kterém pacient v nemocnici vysvětluje sestrám, jak se tam ocitl – hrál se svými kamarády v poklidu pétanque, když vtom se k nim připojily ženy, které měly sklony k podvádění… Celé dopoledne byl příjemně strávený čas se spoustou uměleckých zážitků.

Valérie Smoláková

Od pátku 23. 3. 2018 bude v prodeji na škole posledních 200 vstupenek k stání za 220 Kč a 35 vstupenek k sezení za 250 Kč. V den plesu bude v pokladně Lucerny 174 vstupenek k stání.

Informace o soutěži

Pořadatel: Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1
Typ pořadu: Studentský humoristický a satirický kabaret o cenu Jaroslava Haška s názvem Jsem lepší než Švejk
Místo konání: Divadlo Bez Zábradlí / Palác Adria, Jungmannova 31, Praha 1
Datum a doba konání: pondělí 23. dubna 2018, 9.00–12.00 hod.

Soutěž je určena studentům pražských i mimopražských gymnázií, uměleckých, odborných a speciálních škol.

Studenti si připraví scénky pro 3 až 4 herce, maximální čas scénky je 7 min., v soutěži jde o přehlídku vlastní tvorby, studenti si sami napíší scénář scénky a sami ji sehrají. Podmínkou je humor a inspirace současností.

Přítomnost soutěžících je nutná v 8 hodin ráno, doporučeno je i domluvit si předem s divadlem požadavky na zvukaře a osvětlovače. Kontakt je na přihlášce.

Hlavní porotci

Hana Heřmánková
Rudolf Křesťan
Jan Štolba
Michal Viewegh

Hodnotné ceny pro vítěze věnují sponzoři.

Přihláška je přiložena, prosím o odeslání nejpozději do pátku 6. dubna 2018.

vedoucí soutěže: PhDr. Ivana Maršálková
tel.: 233 089 750