Náš školní pěvecký sbor Cantus Infirmus pod taktovkou Filipa Dvořáka se letos poprvé zapojil do akce Zpíváme pro UNICEF. Během jednoho týdne v březnu uspořádaly sbory, které se rozhodly pomoci tomuto projektu, koncerty po celé republice a vybrané vstupné darovaly dětem, pro něž není samozřejmostí vzdělání a pocit života v klidné a bezpečné zemi. Náš sbor vystoupil s tímto cílem 19. března v katedrálním chrámu sv. Vavřince na Petříně.

Koncert začal po zaplnění lavic zhudebněným žalmem v hebrejštině, následoval kánon a poté ženským sborem ztvárněná píseň The Moon. Nechyběly ani lidové písně jako například Kopala studienku nebo Široký hluboký. Tentokrát bylo v kostele tepleji, a nebylo tak třeba pauzy. Večer pokračoval písničkou od Spirituál kvintetu. Dvouhlasé skladby byly v repertoáru zastoupeny nejen již zmíněnou písní The Moon, ale také skladbou Joshua Fought the Battle of Jericho. K nezapomenutelnému zpěvu Spirit of God zazněly i místní varhany. Celý koncert byl v příjemné a krásné atmosféře a diváci ještě nechtěli konec, a proto si vytleskali přídavek. Večer tak byl zakončen stále se zrychlující písní Jede sedlák do mlejna. Kostelem se ozýval potlesk a úsměvy, které vypadaly velmi radostně, nám celý večer zpříjemnily.

Jak již bylo zmíněno, výtěžek putoval pro děti se špatnými životními podmínkami. Podařilo se nám vybrat 4 640 Kč. Díky štědrosti všech přítomných jsme tak pomohli zajistit např. výuku s učitelem pro 40 dětí, sportovní sadu míčů a provizorní přístřešek. Kromě problémů se školstvím je v těchto místech také často problém s hygienou spojenou s čistotou vody. Důležité pro děti jsou tedy i tablety na čištění vody (v přepočtu něco přes 1 000 tablet), kanystry a vědra nebo třeba několik desítek mýdel. Nechybí také dvě soupravy pro dívky, které obsahují znovupoužitelné vložky, doplňky stravy a také nějaké školní pomůcky.

Když se podíváme na náš životní styl, tak toto, z našeho pohledu málo, pro ně má velkou cenu a význam. Všichni jsem rádi, že jsme touto cestou pomohli a skrze to, co nás baví, jsme třeba někomu zlepšili náladu, den, nebo dokonce celý život. S pomocí pro potřebné máme už díky účasti v našem sboru nemalé zkušenosti. Každoročně během školního vánočního koncertu, kterého se také účastníme, přispíváme bratrovi jedné studentky na neurorehabilitace. Už bývá zvykem, že naše vystoupení jsou dobročinná, a my tak na sebe můžeme být hrdí.

Jakub Kment, K5A

V pátek 22. 3. 2024 se Velký sál Lucerny roztančil všemi barvami. Část z nás se zde přivítala s novou etapou života a část se s jednou dlouhou naopak rozloučila. Dívky, slečny a dámy v zářících róbách a chlapci, mladíci a pánové ve svátečních oblecích zde oslavovali svoje gymnaziální roky, a to jak ty minulé, tak i budoucí. Po celý večer v sále panovala nezapomenutelná atmosféra, ze které si odneseme vzpomínky na celý život.

Děkujeme, bylo to nádherné!

Studenti O8B

V úterý 13. března 2024 se na Gymnáziu Nad Štolou uskutečnil diskusní seminář s filozofem a překladatelem Martinem Pokorným, který zde vystoupil s přednáškou věnovanou myšlení a dílu Aurelia Augustina. Přednáška a navazující diskuse byly uspořádány v rámci volitelného semináře Filozofická cvičení, který je určen pro studenty a studentky maturitních ročníků. Účastníci semináře se tak mohli blíže seznámit s myšlením a dílem jedné z nejvýznamnějších postav evropských kulturních dějin.

Robin Pech

Počínaje 18. březnem 2024 byl zahájen první ročník Fashion Weeku na Gymnáziu nad Štolou. Studenti mohli přijít do školy nejenom třeba v pyžamu, ale i v kostýmu svého vysněného povolání, oblíbený byl též vintage styl, mimořádně se vydařil gender swap. Zapojili se nejenom studenti, ale i mnozí profesoři. Největší účast jsme zaznamenali ve čtvrtek, kdy studenti přišli do školy v domácím a pohodlném oblečení. Tepláky a župánky zaplavily chodby. Měla by se z nich stát trvalá uniforma!? Obecně akci hodnotíme jako perfektní, děkujeme organizátorům. Těšíme se na příští ročník a nové nápady a nové výzvy!

Pro více informací ohledně akcí a průběžného dění na škole navštivte náš instagram: @stolni_parlament.

Studenti S7B

Ve středu 13. března 2024 jsme byli svědky historického momentu pro žáky Gymnázia Nad Štolou. V budově Staroměstské radnice proběhla vůbec první DofE ceremonie týkající se naší školy. Po krátkém úvodním slovu a vystoupení nastal čas rozdat ocenění v podobě diplomu a odznaku studentům.

Než přišli na řadu zástupci našeho gymnázia, došli si pro vyznamenání například studenti Gymnázia Jana Patočky či PORGu. Poté už následovali naši žáci, kteří si ve skromném počtu vyzvedli svá zasloužená ocenění. Když byly všechny bronzové odznáčky rozdány, následovaly krátké proslovy studentů, během kterých jsme slyšeli i zástupce „Štoláků“. Jejich slova nejen inspirovala, ale také připomněla, jak důležitá je cesta osobního rozvoje a překonávání výzev. Po dojemných projevech o náročných cestách absolventů následovalo rozdání stříbrných ocenění. A nakonec nesměl chybět ani malý raut, který posloužil k doplnění energie po náročném tleskání.

1000029637.jpg