Republikové finále ve florbalu – kategorie V

a
Nadační fond Gymnázia Nad Štolou

rf ch 2rf ch 3

Průběh soutěže

Šest družstev chlapců a šest družstev dívek bylo rozděleno do dvou skupin. Po zápasech každého s každým následovala semifinálová utkání a zápasy o konečné umístění. Utkání chlapců se hrála 3 × 10 minut hrubého času. Celé republikové finále proběhlo bez oficiálních protestů.

Semifinále I Benešov–Havířov 1:3
Semifinále II Mladá Boleslav–Praha 3:4 (SN)
zápas o 5. místo Jindřichův Hradec–Znojmo 0:5
zápas o 3. místo Benešov–Mladá Boleslav 4:2
zápas o 1. místo Havířov–Praha 3:2

Konečné pořadí

1. SPŠ stavební Havířov (nejlepší střelec družstva Daniel Tychtl)
2. Gymnázium Nad Štolou Praha (Dalibor Švéda)
3. Gymnázium Benešov (Jindřich Slunéčko)
4. ŠKODA AUTO a. s. SOUS Mladá Boleslav (Dominik Dvořák)
5. Gymnázium, SPgŠ, OA a JŠ Znojmo (Jan Novák)
6. SOŠ a SOU Jindřichův Hradec (Stanislav Pacholík)

Střelci gólů krajské + republikové finále

Dalibor Švéda 9 (A6), Matěj Pruner 9 (A3), Marek Pixa 8 (A3), Jakub Boček 4, Josef Landa 2, Matěj Kurell 1, David Šindelář 1, Ondřej Smitka 1, Jakub Kolísko 1, Štěpán Čejka 1

Jak to vlastně bylo?

Florbalový středoškolský turnaj chlapců probíhal od října a jednotlivá kola od začátku ukazovala, že se týmy dostávají stále na vyšší a vyšší úroveň. Již postup z pražského krajského kola, které proběhlo v Praze na Stadionu mládeže na Kotlářce (20. 2.), nebyl jednoduchou záležitostí. Dva zápasy skončily jednoznačnou převahou našich hráčů, ale s OA Holešovice jsme sehrály velmi vyrovnanou partii. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo zvítězí. Měli jsme ale více štěstí a výhra 4:3 nás posunula do přímého souboje o postup. Zde chlapci nenechali nic náhodě a soustředěnou hrou deklasovali tým gymnázia J. Heyrovského 5:1.

Cheb

V kvalifikačních bojích o postup na republikové finále se spolu utkaly pouze tři týmy, vítězové jednotlivých krajů – Prahy, Ústeckého a Karlovarského. Ve vzájemném utkání našich soupeřů porazilo Ústí Sokolov 7:1 a nám bylo hned jasné, s kým budeme mít asi hodně práce. Spočítali jsme si, že pokud se nám podaří uhrát výsledek s ještě lepším skóre, připravíme si pozici i pro případnou remízu. Do boje se kluci pustili s velkým elánem a podařilo se. Zápas skončil 12:2. Ve druhém utkání s Ústím nad Labem si chlapci postupně budovali náskok a na jeden gól soupeře odpověděli dvěma. Ještě pět minut před koncem zápasu byl stav 5:3 pro nás. Ústečtí se nevzdávali a postupně z náskoku ukrajovali. Po úporném snažení se jim přece jen podařilo vyrovnat. Na stavu 5:5 se už ale ani při hře v přečíslení nic nezměnilo. Postoupili jsme tedy o fous na větší počet vstřelených gólů.

rf ch 4

Republikové finále

V okamžiku, kdy jsme postoupili mezi nejlepších šest družstev středních škol České republiky, vyvstala otázka: „Kam se vypravíme na finále?“

Jindřichův Hradec

Závěrečný turnaj byl dvoudenní a vyžádal si poměrně vysoké náklady, které stejně jako kvalifikační souboje v Chebu uhradil hráčům Nadační fond Gymnázia Nad Štolou.

Základní skupina

V pondělí 24. dubna chlapci nastoupili k prvnímu utkání se Znojmem. Vstup do utkání byl úžasný, asi po čtyřech minutách jsme vedli 2:0 a vše ukazovalo na hladký průběh. V páté minutě jsme však nechali protivníka v klidu vystřelit z větší vzdálenosti a kontaktní gól byl v síti. Než jsme se rozkoukali, byl výsledek po první třetině v náš neprospěch 2:3. Soupeř se nám počtem branek začal vzdalovat, gólmanovi se vůbec nedařilo a pomalu každou druhou střelu jsme lovili v brance. Do konce zápasu se nepodařilo snížit rozdíl o méně než dva góly. Zápas jsme prohráli 6:8 a do šatny šli kluci hodně zklamaní. Takhle si úvodní hru určitě nepředstavovali.

Skupina B, která nám byla vylosována, byla jednoznačně těžší než skupina A a proto byl druhý zápas zápasem o přežití. Čekal nás soupeř, který tým Znojma porazil 4:0, Havířov. Nemohli jsme si dovolit ani remízu a bylo tedy jasné, že musíme vyhrát alespoň o jednu branku. Všichni nastoupili do boje s velkým odhodláním. Nesnadný úkol se začal velmi slibně plnit už na začátku. Obrana pracovala precizně a šance se postupně měnily v góly. Začátkem druhé třetiny (4:0) dali kluci pátou branku. Avšak z následného protiútoku soupeř poprvé skóroval a tento okamžik hru hodně změnil. Začalo se hrát velmi tvrdě a rozhodčí nám také nebyli moc nakloněni. Hráči Havířova postupně snížili na rozdíl dvou branek. Chlapci se však nenechali vyprovokovat k nějakým šarvátkám a kráčeli za vítězstvím. Těsně před koncem zápasu se podařilo vstřelit rozhodující sedmý gól. Výsledek 7:4, rozdíl tří branek a vzájemné porážky soupeřů ve skupině, posunuly náš tým na první místo.

Semifinále

Do večerního utkání nastupovali chlapci už s klidným svědomím, že odčinili první nenadálou prohru. Nejsou zvyklí moc prohrávat a stanovili si přece veliký cíl, vyhrát celou soutěž. Středoškoláci z Mladé Boleslavi patřili jednoznačně mezi nejlepší a byli těžkým soupeřem. Hra byla velmi vyrovnaná a první třetina končila 1:1. Pak se nám přestalo dařit střelecky a najednou jsme se ocitli v situaci, kdy jsme prohrávali o dvě branky. Nikdo se ale nevzdával a nátlakovou hrou se Matěj Pruner trefil krásnou střelou z dálky. Byl tu kontaktní gól, ale do konce zbývaly necelé dvě minuty. „Musíme to dát“, hecovali se kluci na střídačce a vyšlo to. V jednom z posledních útoků třetí třetiny se Dalibor Švéda prodral za brankou, skvěle přihrál a Matěj Pruner trefil přesně. Bylo vyrovnáno. Podle pravidel tohoto turnaje se rozhodovalo v samostatných nájezdech. První duel trojic nerozhodl, protože oběma brankářům se podařilo dva ze tří nájezdů chytit. Nastal rozhodující okamžik. Ve druhém kole zahájil opět Dalibor Švéda, který s chladnou hlavou prostřelil mladoboleslavského gólmana. Do brány zaklekl Pavel Crha, který se v tomto zápase super rozchytal a nájezd soupeře zlikvidoval. Radost z postupu do souboje o první místo byla obrovská.

Do hotelu se dostali až po deváté hodině večerní, unaveni, ale spokojeni. „Zítra finále“, „Super“.

Finálový zápas byl zahájen až po poledni. Už ve třetí minutě jsme soupeře zaskočili poměrně jednoduchým gólem a zdálo se, že se bude zápas vyvíjet stejně, jako ve skupině. Kluci se uklidnili, ale bylo jasné, že do konce utkání budou mít ještě hodně práce. Hra se vyrovnala a první třetina skončila 1:1. Ve druhé třetině hráči z Havířova přitvrdili hru a otočili stav utkání na 1:3. Postupně nám docházely síly. Obrana soupeře byla tak urputná, že nebylo možné dostat míček do jeho branky. Asi čtyři minuty před koncem zápasu jsme vstřelili kontaktní branku a svitla naděje na vyrovnání. Kluci se snažili, běhali, stříleli ze všech stran i úhlů, ale na houževnatou a velmi tvrdou hru soupeře recept nenašli. Prohra 2:3 byla pro naše borce trochu zklamáním. Chvilku to trvalo, než všem došlo, že vlastně druhé místo v turnaji středních škol České republiky je obrovský úspěch.