Projekt „Prahou bezpečně na kole“

Kolo je symbolem aktivně stráveného volného času, prvním dopravním prostředkem, který se učíme ovládat a se kterým se stáváme aktivními účastníky provozu. Není divu, že je cyklistika nejoblíbenějším a nejčastěji provozovaným sportem v České republice.

Rozvoj cykloturistiky a cyklodopravy s sebou bohužel nese i nežádoucí nárůst počtu kolizních situací a úrazů cyklistů. Jejich, mnohdy nejisté a těžko předvídatelné chování vůči ostatním uživatelům cyklostezek a cyklotras je často důsledkem nedostatečné průpravy v ovládání jízdního kola a také neznalostí základních pravidel silniční dopravy.

Toto se snaží napravit nový koncept projektu „Prahou bezpečně na kole“, kterého se 6. 10. 2016 zúčastnili i studenti sext a druhých ročníků našeho gymnázia (věk 15–16 let). Pod vedením a dohledem zkušených instruktorů se studenti učili naplánovat cesty na kole Prahou, včetně využití MHD, předvídat kritické situace, předcházet jim a umět je správně vyřešit. Prošli také praktickou i teoretickou výukou základů bezpečné jízdy.

foto planovanifoto teorie

Studenti se opravdu dobře bavili, především při jízdách zručnosti a na cyklistických trenažérech.

foto jizdafoto trenazer

Chtěli bychom poděkovat organizátorům projektu za jeho zajištění, výbornou přípravu i organizaci. I my preferujeme přímou zkušenost žáků před předáváním pouze teoretických znalostí a tento projekt splňuje naše nároky. Rádi bychom jej opět zařadili do aktivit v rámci tělesné výchovy, především pro mladší studenty (žáky osmiletého gymnázia).

foto zaver 1foto zaver 2

za komisi tělesné výchovy