MS ve fotbale středních škol v Bělehradu aneb „RoadToSerbia“

V dubnu letošního roku se studenti naší školy zúčastnili Mistrovství světa ve fotbale středních škol, které se konalo v Bělehradu.

Aby družstvo mohlo postoupit na takovýto šampionát, musí se kvalifikovat ve své zemi, poté má nárok (za vydatných finančních nákladů) na účast. Kvalifikace v ČR proběhla přes pražské finále, ve kterém se naše škola utkala s výběrem z Jarova, který byl plný hráčů SK Slavia Praha, doplněný o několik reprezentantů. V tomto zápase jsme zaslouženě vyhráli 2:0. Následovalo celorepublikové finále v Jihlavě. Zde jsme se potkali s nejlepšími školami z celé republiky (Jihlava, Brno, Tábor, Hradec Králové, Staré Město – Slovácko, Praha). Oproti jiným školám, které bývají zřizovány jako akademie při klubu, jsme byli téměř jediní, kteří museli mužstvo skládat z hráčů napříč různými týmy – Aritma, Motorlet, Meteor, Králův Dvůr, Střešovice, Viktoria Žižkov, Dukla Praha, Sparta Praha, Bohemians 1907. V náročném programu jsme mezi fotbalisty ligových týmů obstáli na výbornou, obdrželi jsme totiž pouze jeden gól a po zásluze jsme si vybojovali účast na zmiňovaném, pro nás „vysněném“, světovém šampionátu středních škol, jenž se letos konal v Srbsku, v Bělehradu.

Náklady na naši účast na mistrovství se vyšplhaly přes neuvěřitelných 500 000 korun. V tomto směru musíme poděkovat Magistrátu hlavního města Prahy, který nám pomohl a pokryl veškeré náklady. Z dalších finančních darů jsme mohli pořídit krásné reprezentační dresy. Velký dík patří také FAČRu, který nám nejenom zapůjčil veškeré potřebné vybavení a cestovní oblečení, ale také nám umožnil sehrát přípravná utkání na stadionu Přátelství na Strahově. V prvním zápase jsme se utkali s ligovým týmem FK Dukla Praha U17. V druhém utkání zase s o rok staršími hráči, tedy FK Dukla Praha U18. První zápas jsme vyhráli 4:2, druhý skončil remízou 4:4. Tato utkání nám umožnila sehrát se a vyzkoušet si proti těžkým a kvalitním soupeřům, že jsme schopni jim být nejen vyrovnaným soupeřem. Děkujeme všem!

Vraťme se ale do Bělehradu. Ubytovaní jsme byli v překrásném hotelu Crown Plaza, společně s polovinou všech družstev, zbytek byl ubytovaný v hotelu Holiday Inn. Celkem se turnaje zúčastnilo 24 chlapeckých družstev, 16 dívčích. Za ČR se na turnaj kvalifikovala děvčata ze Starého Města – z klubu 1. FC Slovácko. Jak se později ukázalo, jednalo se o tým plný reprezentantek ČR, které jely na turnaj útočit na nejvyšší příčky.

V krásném turnaji byla družstva nalosována do 4 skupin po 6 týmech. První dva se kvalifikovaly do vyřazovacích bojů. V naší skupině jsme se utkali s Německem, Řeckem, Tureckem, Čínou a Maďarskem. V prvním utkání proti Maďarsku jsme zvítězili 3:0, jednalo se o důležitý vstup do turnaje. Další den nás čekaly dva zápasy (hrálo se 2 × 30 min). První, s Řeckem, jsme nešťastně prohráli 0:1. Byla nám upřena penalta, nastřelili jsme dvakrát tyč a břevno a nakonec nám nebyl uznán gól pro údajný faul na řeckého gólmana. Po několikahodinové pauze nás čekalo další utkání, a to proti Německu. Jak se později ukázalo, jednalo se o akademii 1. FC Magdeburgu. V hektickém zápase jsme dokázali zvítězit 1:0 a udržet si naději na postup. Další den jsme se úspěšně utkali nejprve s Čínou – vítězství 1:0 – a odpoledne s Tureckem – vítězství 2:0. Zvládli jsme tak velmi náročný program s jedním obdrženým gólem a vyhlíželi soupeře z Rakouska, tým tvořený hráči vyhlášené akademie Sturm Graz. Třetí den nás čekal Culture day – procházka po historické pevnosti Kalemegdan a večer slavnostní prezentace každé země, kterou si vytvořily jednotlivé týmy. Jednalo se o pestrou a zábavnou akci, která trvala až do 21:00.

Ve čtvrtfinále jsme se postavili soupeři, který nás měl prověřit zatím nejvíce. Utkání bylo velmi těžké, po malé chybičce jsme prohrávali 1:0. V posledních minutách se nám však podařilo vyrovnat, a díky tomu o vítězi rozhodly až nájezdy. Ty jsou specialitou šampionátu, místo pokutových kopů se běží z půlkruhu na brankáře a do deseti vteřin má střelec šanci dát gól. Větší štěstí měli bohužel Rakušané, zvítězili nad námi o jeden gól. Prohrou však šampionát nekončil, měli jsme totiž možnost sehrát ještě dvě utkání a hrát o krásné 5. místo.

Další den nás čekal vítěz minulého mistrovství – Qatar. Ten přijel opět se svojí reprezentací, jejich realizační tým tvořilo 6 členů a jejich materiální vybavení přesahovalo všechny týmy na turnaji. Po nevydařeném čtvrtfinále se nám podařilo sebrat zbytky sil a vynikajícím výkonem porazit jednoho z nejsilnějších soupeřů na turnaji 1:0. Gól jsme vstřelili 3 minuty před koncem utkání, a tak jsme se mohli těšit na odvetu s mužstvem z Řecka, jediným týmem, který nás na turnaji porazil v základní hrací době. V následujícím utkání jsme mu však porážku oplatili a výhrou 2:0 si zajistili historicky nejlepší umístění ČR na světovém šampionátu. Oslavy zpočátku nesly pachuť vyřazení ze čtvrtfinále, ale s odstupem času si uvědomujeme, jakého úspěchu jsme na turnaji dosáhli. Dívčí výběr nás napodobil jen s rozdílem posledního utkání, které prohrál. Zajistil si 6. příčku na turnaji.

Vítězem turnaje se stal výběr z Brazílie. V jeho průběhu jsme se potkali s hráči, kteří nás jasně převyšovali individuální kvalitou a dovednostmi, ale týmová soudržnost, spolupráce a 100 % nasazení nás dovedlo až na skvělé 5. místo. Jako krásná zpětná vazba může posloužit skóre vstřelených a obdržených gólů ze třinácti utkání – 16:3. S kluky jsme si odvezli nezapomenutelné zážitky a chtěli bychom všem, kteří se na této cestě jakkoli podíleli, moc poděkovat. Další velký dík samozřejmě patří všem fanouškům z řad rodičů, ale i ze školy, kteří nám naši cestu i pobyt v Srbsku zpříjemnili a my jsme si mohli zažít pocit reprezentovat Českou republiku na MS.

 

Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok