I ve školním roce 2017/2018 uspořádala předmětová komise biologie a chemie pro naše talentované a nadšené studenty všechna kola Biologické olympiády, Chemické olympiády, Geologické olympiády, Botanické soutěže a také školní přehlídku prací Středoškolské odborné soutěže.

V tomto školním roce jsme byli mimořádně úspěšní, protože do celostátního kola SOČ postoupili z prvních míst čtyři studenti, kteří nás velmi dobře reprezentovali. Naše škola má již tradičně dobré jméno v přírodovědných soutěžích.

Rádi chválíme v první řadě píli a zájem našich studentů (spousta z nich je věrná přírodovědným soutěžím po celou dobu studia na našem gymnáziu), děkujeme učitelům biologie a chemie za jejich čas věnovaný podpoře a přípravě soutěžících, především paní profesorce Babické, která věnuje spoustu času vzdělávání a motivaci studentů na přírodovědném kroužku, na terénních výpravách a biologických kurzech.

Pro SOČ a další soutěže získávají studenti zkušenosti a dovednosti při psaní ročníkových prací, které jsou zadávány v druhém ročníku vyššího gymnázia.

Hlavní úspěchy školního roku 2017/2018

Biologická olympiáda

V krajském kole kategorie A obsadila Kateřina Černá páté místo a Apolena Zounarová osmé místo. Petra Vandrovcová byla v krajském kole kategorie B desátá.

Chemická olympiáda

V okresním kole kategorie D jsme obsadili první tři místa – Matěj Vícha, Veronika Antonová a Veronika Jaklová.

Geologická olympiáda

V krajském kole obsadila Petra Vandrovcová druhé místo a Miroslav Adam Štoček třetí místo.

Česká hlavička 2017

Prestižní titul Česká hlavička v kategorii Futura získala Tereza Kačerová.

Amavet 2018

První místo v celostátním kole obsadila Tereza Kačerová.

Enersol 2018

František Stara obsadil druhé místo v krajském kole a zúčastnil se kola celostátního.

SOČ

V krajském kole SOČ obsadil Marco Souza de Joode první místo a v celostátním kole čtvrté místo (obor fyzika).

V krajském kole SOČ obsadil Lukáš Vacek druhé místo a v celostátním kole čtvrté místo (obor chemie).

V krajském kole SOČ obsadil František Stara první místo a v celostátním kole osmé místo (obor ochrana a tvorba ŽP).

V krajském kole SOČ obsadil Hugo Kocek druhé místo a v celostátním kole třetí místo (obor biologie).

V krajském kole SOČ obsadila Zina Briki třetí místo (obor biologie).

Gratulujeme!

-šs-

uspechy 1718

 

čtěte v pdf

IAO je mezinárodní akce a soutěž v astronomii a příbuzných oborech, která se koná každoročně na podzim. Země, které se jí účastní, posílají kolem pěti účastníků v návaznosti na jejich národní astronomické olympiády. V Česku, podobně jako v jiných zemích, se na IAO dostává přes školní, krajské a národní kolo, na které navazuje výběrové a posléze přípravné soustředění.

Letos se IAO konalo ve Weihai na severovýchodě Číny.

Číst dál...

Společnost Česká hlava slavnostně v brněnském Sonocentru vyhlásila vítěze XI. ročníku soutěže Česká hlavička. Tato malá česká „Nobelova cena“ se na naši školu vrátila už potřetí. Protože se jedná o významný úspěch, můžeme trochu bilancovat. Hlavičku jsme tedy získali celkem třikrát a vždy se k nám vrátila po třech letech. Také si povšimněte, že všechny laureátky jsou mladé slečny s dlouhými blonďatými vlasy a upřímně každý z nás ví, co se o blondýnách říká. Takže nás může napadnout otázka, jak to s těmi blondýnami vlastně je?

eliska zlamalova

Číst dál...

S radostí oznamujeme, že se náš student Marco Souza de Joode z K5B v mezinárodním kole astronomické olympiády (uskutečněno v listopadu 2017 v Číně) umístil na 6. místě, čímž si zaručil postup do mezinárodního kola i v příštím roce.

V pondělí 13. listopadu 2017, něco málo po půl šesté večer, jsme konečně dorazili po menších komplikacích (rozbité světlo a lehká bouřka) do statutárního města Brna, abychom podpořili naši neuvěřitelnou a výjimečnou spolužačku Terku Kačerovou při předávání cen České hlavičky.

Asi za tři čtvrtě hodiny jsme se dostali do velkého sálu v Sonocentru a nedočkavě jsme se usadili. Celým večerem nás prováděli Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček a mezi jednotlivými laureáty nám pro zpříjemnění atmosféry hrála kapela Ready Kirken.

Celkově se vyhlašovali vítězové pěti různých kategorií a jedné mimořádné. Každého laureáta si pozvali na pódium a v krátkém medailonku nám ho představili. Nervózně jsme poposedávali na židlích a čekali na náš okamžik. Konečně přišla na řadu Terka. Tleskali jsme jako o život a k našemu velkému uspokojení měla Terka ze všech nejhlasitější potlesk. V medailonku jsme ji viděli jako soustředěnou vědkyni, milovnici opery a vášnivou hráčku tenisu. Poté musela odpovědět ještě na několik dotazů moderátorů, například – jestli také při tom všem stíhá spát, na což Terka odpověděla, že se občas zadaří. Nakonec obdržela sošku České hlavičky v kategorii FUTURA „Řešení pro budoucnost“, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, za svou práci s názvem Bio-čip pro molekulární diagnostiku plicních onemocnění a my diváci jsme znovu dostali šanci zazářit.

Po skončení slavnostního večera jsme Terce pogratulovali, předali jsme jí květinu a s pýchou v srdci a s pocitem dobře vykonané práce jsme se vydali na zpáteční cestu do Prahy.

Lucie Dvořáková, O8B

hlavicka 2017 1hlavicka 2017 2