V lednu tohoto roku se na naší škole konalo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Žáci museli předvést své dovednosti jak v písemné, tak ústní části. Do okresního kola postoupili pouze tři nejlepší žáci z každé ze tří kategorií. Do krajského kola se probojoval jen Gabriel Kibardin z K4B a umístil se na 1. místě. Jeho úspěšná cesta ale pokračovala dál. Na konci května vyhrál i celostátní ústřední kolo soutěže.

Gratulujeme!

Předmětová komise biologie a chemie i v letošním školním roce zorganizovala řadu již tradičních přírodovědných soutěží. Velmi si vážíme studentů, kteří věnují svůj čas a energii Biologické, Geologické a Chemické olympiádě, SOČ, České hlavičce, Botanické soutěži, Přírodovědnému klokanovi a Enersolu. Novinkami jsou letos Technologická olympiáda, ChemQuest a Juniorská vědecká konference. Úkoly a zadaná témata prací jsou pro studenty zajímavá, ale také náročná na získávání informací, které si musí vyhledat, správně interpretovat a dát do širšího a logického kontextu. Některé z laboratorních úkolů vyžadují i manuální zručnost a znalost laboratorních technik. A také spoustu času a nadšení.

I v tomto školním roce se můžeme prezentovat výbornými výsledky.

Všem moc gratulujeme.

Chemická olympiáda
24 soutěžících ve třech kategoriích

Obvodní kolo kategorie D

1. Max Hozda
2. Oliver Votruba
4. Gabriel Kibardin

Krajské kolo kategorie B

5. Nikolay Sabev + postup do národního kola

Biologická olympiáda
49 soutěžících ve čtyřech kategoriích

Obvodní kolo kategorie C

1. Stella Perglová
2. Jan Štěrba
3. Eliška Chylíková

Obvodní kolo kategorie D

2. Žofie Sýkorová
3. Hana Gahurová

Geologická olympiáda
5 soutěžících ve dvou kategoriích

Obvodní kolo kategorie A

1. Anna Havlová
2. Hana Kalinová

Obvodní kolo kategorie B

1. Elizaveta Loktionova
2. Sofia Grofčíková

Přírodovědný klokan
169 soutěžících v kategorii Kadet a 225 soutěžících v kategorii Junior

Technologická olympiáda
12 soutěžících ve dvou kategoriích

Celostátní kolo

5. Mikuláš Hoblík a Matouš Vodňanský

Botanická soutěž
4 soutěžící

Krajské kolo

5. Štěpán Nosil

Chem Quest 2024
3 soutěžící

Celostátní finále

Adam Cafourek, Lukáš Plíva, Tomáš Skácelík

Juniorská vědecká konference

Celostátní kolo

1. Mikuláš Ladin

SOČ

Krajské kolo

4. Nikolay Sabev (chemie)
6. Mikuláš Ladin (molekulární biologie)
7. Filip Dvořák (chemie)
8. Štěpán Nosil (biologie)
8. Magdalena Hrudková (biologie)

Česká hlavička

Šimon Kilián – 1. místo v kategorii IDENTIO („Udržitelný rozvoj“)

Enersol

Krajské kolo

1. Zuzana Kvasničková

Celostátní kolo

3. Zuzana Kvasničková

-šs-

Dne 19. 4. 2024 se naši studenti ze třídy S2B Adam Cafourek, Lukáš Plíva a Tomáš Skácelík účastnili finále chemické soutěže ChemQuest 2024, kterou pořádala již tradičně Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Studenti v tříčlenném týmu navrhli, provedli a také sami natočili chemický experiment na zadané téma: Chemie a umění. Jejich dílo pojmenovali jako „Elektrolýzné umění“. Probojovali se až do finále mezi deset nejlepších družstev. V silné finálové konkurenci jako nejmladší tým ze všech účastníků si vedli velmi dobře a hrdě reprezentovali naši školu.

Mnozí z vás už se asi doslechli, že se naše škola letos účastnila mezinárodní překladatelské soutěže Juvenes Translatores, kterou každý rok pořádá Evropská komise. A právě můj překlad byl letos jejími překladateli z DGT (Directorate-General for Translation) oceněn spolu se šestadvaceti dalšími (za každou zemi Evropské unie) jako nejpovedenější. Soutěž jsem si šla „jen užít“ a opravdu jsem nečekala, že dosáhnu takového úspěchu, ale vzhledem k tomu, že plánuji studovat na FF UK dvojobor překladatelství a tlumočnictví – bohemistika, mně tento výsledek dodal sebevědomí a naději, že můj sen není nereálný.

Ve středu 21. března jsem tedy po první vyučovací hodině (ano, přišla jsem do školy na jednu hodinu – byla čeština) vyrazila směr letiště a následně Brusel, kde se ve čtvrtek konalo slavnostní předávání cen s proslovy pěti z nás. (Odkaz na záznam ceremoniálu je dostupný zde.) Hlavní cílem bylo seznámení autorů a autorek vítězných překladů a také setkání s překladateli z DGT.

Možná to bude působit přehnaně, ale slova opravdu nemohou vyjádřit, jaké skvělé tři dny jsem tam prožila. Pohybovat se mezi lidmi v mém věku, kteří mají k jazykům stejný vztah jako já, byl zážitek, na který nikdy nezapomenu. Konverzace se nesly v duchu perliček a specialit našich mateřských jazyků, ale i politických a sociálních témat.

Seznámila jsem se se šestadvaceti skvělými mladými lidmi (zde odkaz na jejich jména a překlady; tady jsou texty, které byly překládány), se kterými jsem i nadále v kontaktu. Doufám, že se mi v životě poštěstí najít si práci právě v takovém kolektivu, kterého jsem mohla být součástí v Bruselu, byť to bylo jen na tři dny.

Magdalena Ulmanová, S7B

Ve dnech 21. a 22. března 2024 se uskutečnil v přednáškovém sále Univerzity Pardubice pod záštitou hejtmana Pardubického kraje 21. ročník celostátní konference ENERSOL 2024. Naše gymnázium mělo v celostátním kole opět zástupce. Zuzana Kvasničková ze třídy S7A se v krajském kole s prací „Dopad fast fashion na životní prostředí“ umístila na prvním místě a v celostátním kole reprezentovala Hlavní město Prahu. V kategorii Enersol a inovace se jí podařilo získat třetí místo. Gratulujeme!

enersol-2024.png
Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok