Předmětová komise biologie a chemie by vás ráda informovala o tom, jak si letos vedli naši studenti v přírodovědných soutěžích. Všichni víme, že v době covidových opatření nebylo studium lehké. A o to víc si vážíme studentů, kteří si našli čas a energii věnovat se Biologické, Geologické a Chemické olympiádě, SOČ a dalším soutěžím. A můžeme se i pochlubit skvělými výsledky.

Všem moc gratulujeme a držíme palce do dalších kol.

Chemická olympiáda

2. Eda Vlček

Enersol 2021

2. Bohumil Jiří Svoboda + postup do celostátního kola

Student Marco Souza de Joode (třída O8B) každoročně dosahuje nemalý počet významných úspěchů v mimoškolní činnosti v přírodovědných předmětech a ani tento rok tomu nebylo jinak. Se svojí odbornou práci s názvem Parametry rotace a tvaru asteroidů: limity inverzní metody obsadil první místo v celostátním kole SOČ. Marco také obdržel cenu České hlavičky v kategorii Universum se svojí prací Parametry rotace a tvaru asteroidů: limity inverzní metody. Marco se v této práci zabýval hlavně možnostmi určení tvaru asteroidů s využitím světelných křivek. V práci Marco využívá matematický aparát a znalosti z fyziky, které značně převyšují úroveň učiva střední školy a dle našeho názoru je práce srovnatelná s bakalářskými pracemi obhájenými na MFF UK. Jeho vášeň pro astrofyziku potvrzují i úspěchy v astronomické olympiádě. Tento školní rok znovu obsadil první místo v celostátním kole astronomické olympiády v kategorii AB. Tím ale jeho zájem o astrofyziku zdaleka nekončí. Je také součástí skupiny CCD pozorovatelů proměnných hvězd na Petřínské hvězdárně, kde současně vede otevřený seminář s historicko-filozoficko-astronomickou tematikou. V astronomické olympiádě pro rok 2020 postoupil do celostátního kola, které se mělo původně konat v Kolumbii, avšak bylo kvůli opatření vlády spojeným s COVID-19 přesunuto na neurčito. Marcovi přejeme hodně dalších úspěchů v následujících letech a především hodně štěstí v dalším studiu na vysoké škole, konkrétně na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

V okresním kole fyzikální olympiády obsadili studenti naší školy všechna tři první místa v kategorii EF, a to konkrétně:

• Jan Šrámek (1S) – 1. místo
  • Daniel Kašpárek (T3A) – 2. místo
  • Milan Tuček (T3A) a Štěpán Nosil (1S) – 3. místo

Klára Štěrbová (1S) a Tom Trembuľak (1S) byli ve stejné kategorii také úspěšnými řešiteli.

Student Filip Kohout (S2B) se stal úspěšným řešitelem krajského kola Astronomické olympiády.

Navzdory nepříznivým okolnostem proběhly i v tomto školním roce soutěže Pražský glóbus a Zeměpisná olympiáda. Vše se konalo pouze online a počet účastníků byl organizátory omezen, v Pražském glóbu tak soutěžilo pouze 18 účastníků a v Zeměpisné olympiádě jen 12 soutěžících.

Pravidelní účastníci jako Václav Král nebo David Sovík z S7B, Jakub Pacovský z K4A nebo Jana Blahitka z T3B postoupili do celoměstského kola. Zde je nutné vyzdvihnout úspěch Davida Sovíka, který v celopražském kole Zeměpisné olympiády obsadil krásné druhé místo. Všem soutěžícím děkujeme a věříme, že v příštím školním roce vše proběhne standardnějším způsobem.

geograficke uspechy 2021

Dne 27. dubna se naše škola zúčastnila krajského kola 18. ročníku soutěže ENERSOL, které na rozdíl od předchozích ročníků z důvodu epidemiologické situace proběhlo formou online prezentací jednotlivých studentských projektů. Pořadatelé dokázali zajistit dokonalý online průběh soutěže. Ke slavnostní atmosféře pak přispěla i účast nejvyšších představitelů pražského školství – radního hl. m. Prahy PhDr. Mgr. Víta Šimrala, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Ing. Mariany Čapkové a ředitelky Odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hl. m. Prahy Mgr. Lenky Němcové.

V kategorii Enersol a inovace Bohumil Jiří Svoboda (5S) získal s projektem „Odpady v jaderné energetice“ druhé místo a postupuje do celostátního kola, které proběhne v září 2021. Gratulujeme!

„Jsem šťasten a zároveň překvapen, že se mi podařilo dobře umístit v této ekonomické soutěži. Chtěl bych moc poděkovat všem profesorům, hlavně na ekonomii, díky kterým jsem byl schopen práci vytvořit,“ vyjádřil se k udělení ceny.

Na základě svého umístění byl Konstantin přijat na Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze bez přijímací zkoušky a také získal významnou odměnu od Nadace DRFG.

Pokud to epidemiologická situace umožní, je slavnostní vyhlášení výsledků plánováno v září 2021 v rámci imatrikulace nově přijatých studentů na Pražském hradě.

Více o soutěži na https://nf.vse.cz/socd_sp/