Přírodovědný klub zve na tradiční předvánoční zdobení stromku pro lesní zvířata
sobota 14. 12. 2019

Letos s novinkou!

Nejen, že se vybavíme vhodnými dobrotami pro zvířata, ale smysluplně pomůžeme opravdu výbornému projektu s názvem Pražská pastvina (http://prazskapastvina.cz/ nebo https://www.facebook.com/prazskapastvina/).

O co jde? O komunitní spolek, jehož cílem je chránit louky a stepní společenstva, podporovat rozmanitost hmyzu i rostlin, vracet do Prahy nejvzácnější české motýly.

A jak spolek cíle realizuje? Zakládá komunitní pastviny, zahrady, sady a včelíny. Sdílí přírodní produkty. Pečuje o svěřené pozemky i se zvířaty.

A co my s tím? Po cca 5 km vycházce z Kosoře přes Černou rokli, cementárnu Radotín a přilehlé lomy dojdeme na pastvinu, pomůžeme s proklestěním nárostů na pastvině a jejich spálením. Jeden z členů komunity (zvaný Hejkal) a naše bývalá studentka K. Černá nám práci ukáží a vysvětlí, k čemu je dobrá. Při pálení klestí se zahřejeme, po soumraku ozdobíme stromek a vrátíme se do civilizace (Zadní Kopanina).

Na akci se přihlaste buď osobně, nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), dostanete podrobnější info (co s sebou, o srazu a plánovaném návratu).

Vzhledem k rozšířené náplni akce počítejte s rozsahem cca 10.30–17.00 hod.

predvanocni zdobeni 2019 1predvanocni zdobeni 2019 2

predvanocni zdobeni 2019 3predvanocni zdobeni 2019 4

Stejně jako každý rok na podzim, tak i letos se naše škola zapojila do geografické soutěže Pražský glóbus. Školního kola se koncem října zúčastnilo celkem 81 žáků. V kategorii A, určené pro primy a sekundy, soutěžilo 24 účastníků, zvítězil Daniel Kašpárek (S2A), druhé místo obsadil Jan Svoboda (S2B) a třetí pozici zaujal Sebastian Jošt (P1B).

Kategorii B pro tercie, kvarty, 1S a 2S naplnilo 35 soutěžících, vítězem se stal Adam Severa (K4B), druhý byl Václav Ševela (K4A) a třetí Monika Binningero (T3B). Kategorie C pro vyšší gymnázium zaujala 22 našich žáků, zvítězil Václav Král (S6B), druhý byl David Sovík (S6B) a třetí Zdeněk Staško (S7A).

Vítězové postupují automaticky do celoměstského kola. Tentokrát postoupili na základě počtu bodů i další soutěžící, v kategoriích A i C nás tak reprezentovalo v každé dokonce 5 soutěžících. Naši řešitelé kategorie A se umístili do 15. místa v tvrdé konkurenci 55 soutěžících z celé Prahy, Jan Svoboda vybojoval pěkné 6. místo. Jediný náš zástupce v kategorii B, Adam Severa, skončil mezi 54 reprezentanty pražských škol 15. Ostudu nám neudělali ani naši soutěžící v kategorii C.

Zde musíme vyzdvihnout Václava Krále, který obsadil krásné druhé místo mezi 52 soutěžícími a za celopražským vítězem zaostal o jediný bod!

Vítězům blahopřejeme a všem účastníkům děkujeme!

Za učitele zeměpisu: Pavel Růžička

A je to tady. Opět se na našem gymnáziu udála každoročně velmi očekávaná soutěž pIšQworky. Naši, již legendární bojovníci, hladce proklouzli oblastním kolem, aby se opět postavili osudu čelem a pokusili se o nemožné – vybojovat v krajském kole finále a s ním i možnost účasti v Grandfinále pIšQworek.

pisqworky 2019

Štěstí se dnes k našemu týmu obrátilo čelem, neb mu los určil setkání s jeho největším rivalem (GJN – Nerudní Pětkaři) hned v základní skupině, a tudíž zde byla naděje, že se tyto dva týmy potkají podruhé až ve finále.

Toto očekávání se nakonec naplnilo a po dlouhé, nervy drásající (tedy alespoň pro mne) cestě, se sen stal dne 26. 11. skutečností. Opět zde na škole máme tým, který se smí účastnit Velkého finále v Brně, a to v pátek na svatého Mikuláše. Tuto radost nám nemůže zkazit fakt, že naše Štolní jedničky (ve složení: Mikuláš Brož, Lukáš Havlíček, Rosťa Borský, Josef Havlas, Anna Neubauerová) na Nerudné Pětkaře dnes nestačily.

Zde se sluší a patří vyzdvihnout i soupeře a poděkovat jim za důstojnou reprezentaci jejich škol. A to především soupeřům zlatým GJN – Nerudní Pětkaři (Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. m. Prahy, Praha 1) ve složení: Mojmír Mykiska, Adam Pazderka, Libor Krejčíř, Alan David, Ondřej Zikmund + těm bronzovým Mensa B (Mensa gymnázium, o. p. s., Praha 6) ve složení: Václav Muroň, Vladimír Taborovec, Filip Prokop, Martin Dedek, Emma Štěpánová.