V pondělí 16. prosince jsme se jako každoročně vydali do předvánoční Vídně. Hned po příjezdu jsme absolvovali okružní jízdu městem a zhlédli nejzajímavější stavby, jako je Burgtheater, Opera, Rathaus, Hofburg…

Poté nás čekala návštěva muzea Time Travel Vienna, během jedné hodiny jsme proletěli 2 000 lety historie Vídně ve formátu 5D kina, poznali jsme slavnou císařskou rodinu Habsburků, přenesli jsme se do doby morové epidemie roku 1679, zaposlouchali jsme se do nesmrtelných melodií Mozarta a Strausse, viděli jsme, jak se žilo za války, a nakonec jsme se fiakrem projeli současnou Vídní. Muzeum nás doslova ohromilo.

Poté následoval krátký rozchod a my jsme měli čas na to ochutnat pravé rakouské specialitky, např. Kaiserschmarrn.

Pěšky jsme se přesunuli k Belvederu, letnímu sídlu prince Evžena Savojského, v prvním patře jsme byli okouzleni slavnými obrazy Gustava Klimta. Hlavně jeho Polibkem.

Ubytovali jsme se v hostelu Wombats a následovala návštěva trhů před radnicí, kde nás příjemně naladila vůně a chuť vánočního punče.

Druhý den jsme začali prohlídkou v Haus des Meeres, v muzeu, které se nachází v budově bývalého protileteckého bunkru.

Ve dvanácti patrech jsme se prošli řadou expozic akvárií a terárií, včetně napodobeniny džungle. Nejvíc se nám líbily opičky skákající po liánách.

Následovala návštěva zámku Schönbrunn.

Prohlédli jsme si sídlo Habsburků, zažili jsme si vánoční atmosféru zámeckých adventních trhů.

Zhlédli jsme Apfelstrudelshow ve zdejším Café Restaurant Residenz.

Během 15 minut jsme se stali mistry pečení pravého vídeňského štrúdlu, jehož chuť jsme si užili u horké čokolády.

Originální recept poté každý z nás obdržel na památku domů.

Po posilnění výborným jablečným štrúdlem jsme se přesunuli na okraj Vídně, kde jsme dostali příležitost k nákupům v obrovském nákupním centru Shopping Resort Gerasdorf. Touto zastávkou jsme ukončili letošní adventní zájezd do Vídně, který nás svou vánoční atmosférou příjemně naladil.

V. Novotná

Informace o soutěži

Pořadatel: Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1
Typ pořadu: Studentský humoristický a satirický kabaret o cenu Jaroslava Haška s názvem Jsem lepší než Švejk
Místo konání: Městská knihovna v Praze – malý sál, Mariánské náměstí 1, Praha 1
Datum a doba konání: středa 22. dubna 2020, 9.00–12.00 hod. (od 8.00 hod. možnost zkoušky)

Soutěž je určena studentům pražských i mimopražských gymnázií, uměleckých, odborných a speciálních škol.

Studenti si připraví scénky pro 3 až 4 herce, maximální čas scénky je 7 min., v soutěži jde o přehlídku vlastní tvorby, studenti si sami napíší scénář scénky a sami ji sehrají. Podmínkou je humor a inspirace současností.

Přítomnost soutěžících je nutná v 8 hodin ráno, doporučeno je i domluvit si předem požadavky na zvukaře a osvětlovače. Kontakt: Martin Fišer, 222 113 420.

Hlavní porotci

Rudolf Křesťan
Jan Štolba
Michal Viewegh

Hodnotné ceny pro vítěze věnují sponzoři.

Přihláška je přiložena, prosím o odeslání nejpozději do pátku 10. dubna 2020.

vedoucí soutěže: PhDr. Ivana Maršálková
mobil: 720 175 373
adresa: Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1, 170 00

Závazná přihláška

Ke stažení zde.

Pokračování letošního příběhu našich hrdinů kroužků a křížků totiž jednoznačně vystihuje.

Desáté místo v Grandfinále, kterého se zúčastnily týmy z celé České i Slovenské republiky, je nejen historickým úspěchem, ale především obrovským překvapením, jak již vyplývá z rozhovoru Josefa Havlase s místní reportérkou a také z dojmů velké milovnice žvýkaček Aničky Neubauerové, které si dovolím převzít:

na posledni chvili

Dne 6. 12. se účastnil tým Štola A GRANDFINÁLE v pišqworkách. Ano, to je správně. GRANDFINÁLE. Bojovali jsme proti 23 českým a slovenským týmům v 8 kolech. Náš výkon byl stabilní v průběhu celého turnaje a i přes nutný předčasný odchod jednoho našeho hráče (jenž byl posléze nahrazen připravenou a zapálenou náhradnicí) jsme obsadili krásné 10. místo. Horlivé nadšení z tohoto nečekaného a výborného výsledku trochu kazil pouze fakt, že tu nejlepší odměnu (jistou bílou tašku s nápisem Mentos) dostávaly týmy pouze do 9 příčky.

Pro tento rok jsme také vymysleli výtečnou taktiku. Ta spočívala v šetření sil a předstírání jisté nedbalosti. Samozřejmě jsme zapojili naše tradiční a ozkoušené zahájení. Také tři členové Štoly A měli jiný velký zdroj motivace, tento rok byl bohužel jejich poslední. Tímto vám chci také říci, že příští rok budeme potřebovat spoustu nových hráčů.

I po tříhodinové jízdě vlakem (s jablečným džusem zdarma), následném hodinovém hledání hotelu v Komárově s nemalou dávkou adrenalinu obzvláště při rozsypání věcí na silnici ve stejnou chvíli, kdy se objevilo ten večer jediné auto, dopravních zmatcích se šalinami, po několika nejtěsnějších porážkách a následné vyčerpávající cestě domů na zemi v uličce vlaku to byl nezapomenutelný zážitek a jistě skvělá zkušenost.

Do jamek tento rok chytali: Mikuláš Brož, Josef JOSIE Havlas, Rosťa Borský, Lukáš Havlíček, Anna Neubauerová a Terezie Sýkorová. Místo týmového kouče zaujal pan profesor Marek.

Anna Neubauerová