Jako každý rok i letos se konal oblíbený zájezd za poznáváním historie a kultury s našimi profesory dějepisu.

Tentokrát jsme za dobrodružstvím vyrazili do Německa, a to již v brzkých ranních hodinách zářijového úterý. Všichni jsme se relativně spořádaně naskládali do autobusu a vyrazili. Cesta byla klidná a také relativně krátká, neboť naší první zastávkou byl Švihov. Přesněji vodní hrad Švihov, kde jsme strávili zhruba dvě hodiny, a to prohlídkou hradu s průvodcem, který nám odkryl mnoho zajímavostí a historických faktů o tomto gotickém hradu. Poté jsme zamířili do Klatov, relativně kousek za Švihovem, kde jsme také strávili noc v příjemném hotelu.

V Klatovech jsme měli dostatek času na objevování města po svém, ale mimo jiné jsme navštívili pověstnou barokní lékárnu, kde jsme si opět vyslechli spoustu zajímavostí jak o lékárně samotné, tak i o tehdejších, tj. barokních, léčitelských metodách. Taktéž jsme navštívili katakomby s mumiemi a nemohli jsme si nechat ujít doslova povznášející výšlap, který nám poskytla Černá věž.

image1image2

Další den ráno v devět hodin jsme vycestovali z hotelu v Klatovech a také i z ČR. Za hranicemi v Bavorsku nás zastavila německá policie a provedla důkladnou namátkovou kontrolu osobních zavazadel. Až na tuto krátkou zastávku však cesta utekla rychle a my brzy dorazili do rozkošného městečka Wasserburg am Inn a k jezeru Chiemsee. Na ostrově uprostřed tohoto jezera jsme si prohlédli slavný zámek ve Versailles – tedy skoro. Šlo pouze o věrnou kopii vybudovanou Ludvíkem II. Bavorským, který se zdatně postaral i o vybudování fontán, které jsou předvojem samotného zámku, a stejně zdatný byl i pan profesor Růžička, který nám zařídil jejich zapnutí, a tak i krásnou podívanou. V nedokončených prostorách jsme měli možnost zhlédnout moderní umění, čímž jsme samozřejmě nepohrdli. Doprava na ostrov i zpět byla velmi příjemná, protože nám přálo počasí, a my si tak mohli vychutnat relativně krátkou, ale příjemnou plavbu.

image3image4image5image6image7

Večer jsme konečně dorazili do cíle zájezdu – do bavorského Berchtesgadenu, kde jsme se ubytovali a zakusili skvělý komfort německého hotelu. Vzhledem k tomu, že jsme dorazili až později k večeru, nic se nekonalo až do dalšího dne, kdy jsme se konečně dočkali výstupu na Orlí hnízdo. Vyrazili jsme opět hned z rána a myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že už jen samotná cesta na Orlí hnízdo byla dechberoucí, a když jsme dorazili zlatým výtahem až nahoru, do Hitlerova sídla, myslím, že jsme byli všichni stejně uhranutí. Výhled na Alpy, na Rakousko, na Berchtesgaden – to všechno bylo neskutečné. Všichni jsme si celé okolí dobře prošli a zajisté tu vzniklo nemálo fotek a moc hezkých vzpomínek. Strávili jsme tu zhruba dvě hodiny, které utekly jako voda, a už jsme zase frčeli pryč, tentokrát do města Berchtesgaden. Po pozdním obědě jsme jeli k jezeru Königssee, na kterém jsme měli možnost zakusit nádhernou odpolední plavbu, která nás zavezla až na druhý konec jezera, o kterém jsme později zjistili, že má pitnou vodu. Zpět na hotel jsme dorazili až v podvečerních hodinách a všichni jsme si po tak náročném dni vychutnávali trochu klidu a odpočinku.

image8image11image12image13
image9image10
image14image15image16

Příští – a bohužel také poslední den zájezdu – ráno jsme se rozloučili s Bavorskem a vyrazili přes hranice do nedalekého Salzburgu za návštěvou pevnosti Hohensalzburg, kam jsme se s vypětím sil vydrápali, abychom se mohli opět otočit a kráčet zase dolů. Poslední den se nám už bohužel ochladilo, takže procházení městem nebylo úplně nejpříjemnější, ale určitě jsme si užili prohlídky kostelů, které jsme cestou potkali, a samozřejmě jsme došli až k domu, kde se narodil Mozart. Naše poslední zastávka byla v rodišti Adolfa Hitlera v Braunau am Inn. Zde nás čekal náš poslední rozchod, po kterém jsme se už vydali na cestu domů, kam jsme dorazili skoro až v deset večer vyčerpaní, ale plní zážitků a spokojenosti.

image17image18image19image20

Lolita Krajewska

 

Ve středu 26. 9. 2018 jsme se mohli zúčastnit zahradní slavnosti Gymnázia Nad Štolou. Slavnost se konala na počest 55. výročí založení naší školy. Akci jsme pořádali ve spolupráci s Nadačním fondem Gymnázia Nad Štolou. Vstupné bylo dobrovolné. Návštěvníků přišlo kolem devíti set a byli velice štědří. Vytěžené peníze budou použity na podporu volnočasových aktivit studentů.

Slavnost započala v 15:00 a odehrávala se na školním hřišti. Celé odpoledne nás bavili studenti i profesoři gymnázia se svým zajímavým a pestrým programem. Vše odstartovala slova ředitelky gymnázia Renaty Schejbalové. Promluvil i starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Nechyběl ani tanec nebo šermířské představení. Nejvíce se však zpívalo, sólová vystoupení střídala sborové zpěvy. I počasí nám přálo, celé odpoledne bylo bez mráčku. Občerstvit se bylo možno u studentských stánků, v nabídce byly chlebíčky, koláče, tiramisu, ovocné poháry… Pro pití se mohli návštěvníci zastavit u stánku, který nabízel různé druhy osvěžujících drinků.

Bylo to velmi příjemně strávené odpoledne plné zábavy.

Děkujeme účinkujícím a organizátorům!

Anna Matějková, S6B

 

Ve dnech 5. až 9. září 2018 se uskutečnil biologický kurz pro zájemce z řad studentů našeho gymnázia. Letošní byl výroční – desátý. Nejmladší účastníci byli z 1S, nejstarší z maturitního ročníku. Celkem i s vyučujícími a externisty nás bylo 40. Naším útočištěm byla turistická základna ve Vižňově poblíž Meziměstí na Broumovsku, která patří DDM v Náchodě.

Na místo jsme se tentokrát dostávali velmi obtížně. Je to daleko a na trati ještě byla výluka. I tak jsme se hned po krátké pauze naplněné ubytováním a večeří pustili do „práce“, přičemž jsme se nejprve seznámili s geologií, historií a sociálními zvláštnostmi Broumovska.

V dalších dnech byl program už plně rozjetý po blocích. Účastníci si mohli vybrat, kterému tématu, externistovi či učiteli dají přednost. Navíc ještě ve volném čase mohli plnit badatelské úkoly nebo vyplnit pracovní listy. K tomu si na pomoc mohli „vypůjčit“ pomůcky či volné externisty.

Jaké byly nabídky programů? Několik příkladů: I ty, parazite!, Ach, ty rodozměny!, Terénní botanika, Fylogeneze pro starší a pokročilé, Ptáci v síti (od šesti ráno do půlnoci), Malá mineralogie a geologie, Pitvy bezobratlých i obratlovců, Práce s klíčem, Anatomie a fyziologie na prasečích orgánech, První pomoc, Terénní entomologie, Co žije v rybníce, Evoluce oka, Geopark s geoložkou, GPS navigace a její praktické využití, Skrytá krása rostlin, Biodivadelní nápovědna, Pasti – pastičky, Průlet ekologií a další… V průběhu kurzu jsme si také vyvraceli některé biologické mýty (inspirováni Saturninem).

Jeden den jsme věnovali celodenní exkurzi. Vyjeli jsme objednaným autobusem. Jako první nás čekaly Broumovské stěny. Paní profesorka Ježková nám maximálně přiblížila jejich vznik i způsob vzniku různých morfologických zvláštností, pro které jsou stěny tak oblíbeným výletním místem. Biologicky byla exkurze tentokrát méně obsáhlá, což lze přičíst suchému létu. Druhá část exkurze byla zaměřená na ekologii obnovy a rekultivace přírodě blízké. Přemístili jsme se do stále činného lomu Rožmitál, jehož část je díky nadšencům postupně navracena přírodě způsoby, které zachovávají těžbou vzniklé biotopy.

V odjezdový den byla na programu kromě balení a úklidu také biodivadla. Každý ze stálých účastníků už ví, co to obnáší, a nováčci se rozhodně nenechali zahanbit. Doufejme, že další kurz bude stejně zdařilý jako ten letošní.