Středoškolská odborná činnost 2019

V polovině června se v Opavě uskutečnil již 41. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Naše gymnázium dosahuje každoročně v SOČ skvělých výsledků, kdy mnoho našich absolventů se úspěšně účastnilo i navazujících zahraničních soutěží. I v letošním roce se všichni reprezentanti našeho gymnázia umístili na předních příčkách v krajském kole, a čtyři z nich dokonce postoupili do kola celostátního, kde změřili síly s výherci krajských přehlídek z celé republiky. I v této velké konkurenci se naši studenti rozhodně neztratili a dosáhli výborných výsledků.

V oboru 06 – Zdravotnictví se na třetím místě v krajském kole umístila Emílie Puttová ze třídy 3. B, která prezentovala práci Vztah střevní mikrobioty a mozkových funkcí na pozadí vývoje schizofrenie. Emíliina práce porotu oslovila natolik, že byla doporučena do licitace pro celostátní kolo.

V kategorii 02 – Fyzika zvítězil student sexty B, Marco Souza de Joode, s prací V335 Ser: určení vlastností spektroskopické dvojhvězdy v krajském kole a v celostátním kole se umístil na čtvrtém místě, čímž navázal na svůj úspěch z loňského roku.

V kategorii 08 – Ochrana a tvorba životního prostředí získala druhé místo v krajském kole studentka sexty A, Karolína Chalašová, a v celostátním kole pak skončila na dvanáctém. Pro Káju však toto nebyl jediný úspěch. Se svou prací Palivový článek v mikrokogeneraci byla již dříve v tomto roce úspěšná v celostátní environmentální soutěži ENERSOL.

V oboru 09 – Strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design pak zvítězila v krajském kole letošní maturantka (O8B) Renáta Ottová s prací Alternativní plniva do polymerů. Renáta byla úspěšná i v kole celostátním, kde získala šesté místo.

A nakonec to nejlepší… V oboru 12 – Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie se na druhém místě v krajském kole umístila Monika Meirová ze septimy B s prací Virtuální chemická laboratoř a simulace chemických reakcí. V celostátním kole pak Monika získala krásné třetí místo!

Všem studentům moc gratulujeme ke skvělým výsledkům a současně děkujeme za vzornou reprezentaci jak našeho gymnázia, tak hlavního města. A zároveň také doufáme, že i příští rok se najdou studenti, kteří budou mít chuť si vyzkoušet vědeckou práci a pomohou zachovat vysoko nastavenou laťku z předchozích let!

soc 2019