12. juniorská vědecká konference (13.–14. 10. 2023)

Mikuláš Ladin získal se svým příspěvkem na 12. juniorské konferenci 1. místo!

Záznam všech přednášek (i té Mikulášovy) je možno vidět na youtube.

Moc gratulujeme.

Pro případné zájemce – webové stránky konference: https://www.prirodovedci.cz/eduweb/prirodovedec/juniorska-konference/

A nyní článek od účastníka a vítěze Mikuláše Ladina.

Letos probíhal 12. ročník juniorské vědecké konference. Konference se každý rok mohou účastnit studenti od deseti do devatenácti let, je tedy opravdu pro každého, koho baví věda a sám má také čím přispět. Všichni účastníci konference měli vlastní krátkou přednášku, se kterou přišli. Konference probíhala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a trvala celé dva dny.

První den ráno byla uvítací ceremonie a odborná přednáška studenta univerzity. Po přednášce následoval krátký oběd a hned po něm byly zahájeny první přednášky účastníků. Ti byli rozděleni do tří věkových kategorií, já byl v té nejstarší. Prezentovalo se ve třech časových blocích rozvržených do dvou dnů. V prvním časovém bloku se prezentovalo šest projektů, včetně toho mého. Zúčastnil jsem se se svým projektem „Gen PHO15 a jím kódované fosfatázy patogenních kvasinek“. Po prezentacích byly na výběr exkurze s vědci z univerzity, které byly velmi zajímavé, a moc jsme si je užili. Na závěr dne byla společná večeře a dlouhá úžasná přednáška o ochraně želv od české odbornice na mořské želvy.

Druhý den se začalo druhým blokem pro prezentace účastníků a po krátké přestávce následoval blok třetí. Projekty byly úžasné a různorodé. Všechny projekty prezentované na konferenci souvisely s exaktními vědami, především s biologií a chemií. Témata projektů byla např. Experimentální výzkum pulzačních motorů, Turingovy vzory, Spektrální analýza průmyslově vyráběných lihovin, Smyslový svět rostlin či Sledování populace čmeláka skalního v lokalitě Bezděčín (přírodní památka) a spousta dalších. Konference byla hlavně o poznání, ale zároveň to byla i soutěž. Po všech prezentacích byla závěrečná ceremonie, byli vyhlášeni vítězové všech tří kategorií. Já jsem se umístil na prvním místě ve své (nejstarší) kategorii. Také byl udělen titul “vědecký sen” nadací Neuron, která sponzoruje konferenci. Všichni si celé dva dny užili, odnesli si nové poznatky a měli možnost potkat nové lidi, které také baví věda.

Mikuláš Ladin, S7B

12-juniorska-vedecka-konference-image1.jpeg
12-juniorska-vedecka-konference-image2.jpeg
12-juniorska-vedecka-konference-image3.jpeg
Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).
Ok