Zlato a bronz pro „Štolu“ na celosvětové studentské soutěži v Číně

O letošních prázdninách se hned dva studenti našeho gymnázia – Tereza Kačerová (O8B) a Lukáš Vacek (6S) vypravili do města Hangzhou, které leží až na východním pobřeží Číny, nedaleko Šanghaje, aby se zde zúčastnili jedné z nejvýznamnějších mezinárodních studentských vědeckých soutěží – CASTIC (China Adolescent Science and Technology Innovation Contest).

CASTIC je jednou z největších světových studentských soutěží, které se mimo pěti set čínských studentů účastní i stovka zahraničních soutěžících z celého světa (Velká Británie, Německo, Dánsko, Švédsko, Brazílie, Jižní Korea, Indie, Thajsko, Portoriko atd.). Tereza i Lukáš byli na tuto soutěž nominováni Národním institutem pro další vzdělávání jakožto vítězové Středoškolské odborné činnosti, a tvořili tak polovinu kvarteta studentů, kteří v Číně reprezentovali Českou republiku (další dva studenti zastupovali Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, a Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli).

Studenti si před vlastní soutěží museli připravit posterové prezentace svých prací, kde shrnuli nejdůležitější výsledky své vědecké činnosti. Následně práce museli v detailních odborných diskusích postupně obhájit před šesti porotci, kteří pocházeli z řad předních světových vědeckých kapacit.

Na konec textu pak to nejlepší: Lukáš se svou prací „Galaktosylace nukleosidových analog transglykosilační metodou“ (obor: Chemistry) získal třetí hlavní cenu!!! Tereza pak s projektem „Molekulární diagnostika plicních onemocnění založená na analýze kondenzátu vydechovaného vzduchu“ (obor: Biomedical Sciences) získala dokonce první hlavní cenu, kterých bylo mezi stovku účastníku rozděleno pouze pět!!!!

Oběma studentům moc gratulujeme k významnému úspěchu na mezinárodní scéně a děkujeme za skvělou reprezentaci nejen našeho gymnázia, ale celé České republiky!!!

Tereze pak také ještě moc držíme palce na mezinárodní soutěži EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), která se koná na konci září v estonském Tallinnu!!!