Český den proti rakovině 2024

Každý rok se 15. května pořádá Český den proti rakovině. Jedná se o nejstarší dobročinnou sbírku v ČR, kterou pořádá již od roku 1996 nezisková organizace Liga proti rakovině Praha, jejímž cílem je snížení úmrtnosti na zhoubné nádory v České republice. Mnozí z vás jste se již pravděpodobně po cestě do práce nebo do školy někdy setkali s dobrovolníky ve žlutých tričkách s látkovými kasičkami prodávajícími žluté květy měsíčku lékařského s barevnými pentličkami. Ty mají každý rok jinou barvu v souladu s tématem sbírky, které se každý rok mění.

Letos se konal již 28. ročník, stužky byly tmavě růžové a vybíralo se především na prevenci proti rakovině prsu. Naše škola se sbírky také účastnila. Pod vedením paní prof. Selingerové a s mojí výpomocí jsme prostřednictvím 20 kasiček a více než 30 dobrovolníků z kvint a 1S celkem vybrali přes 85 tisíc korun. Také jsme rozdávali letáčky s informacemi o možnostech prevence nádorů prsu a detaily k screeningovým programům, které aktuálně probíhají v České republice.

V letošním roce budou získané finanční prostředky použity na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologického výzkumu a vybavení onkologických pracovišť.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nejen paní profesorce Selingerové a všem, kteří se aktivně sbírky zúčastnili, ale i všem, kdo sbírku podpořili a ve středu 15. května spolu s námi hrdě nosili žlutý kvítek připnutý na oblečení.

Valentýna Křesťanová, K5A

den-proti-rakovine-2024.png