Štoláci hosty Václava Moravce

Dne 2. 6. 2015 se skupina studentů (ze tříd S6A, 5S, 1.B, K4B, S6B a 1.B) a profesorů Gymnázia Nad Štolou zúčastnila živého vysíláni poměrně nového publicistického pořadu České televize „Fokus Václava Moravce“. Tento díl byl nazván Vyčerpaná země a natáčelo se na farmě rodiny Moulisových v Milínově – okres Rokycany.

Přestože účast na natáčení znamenala celkem 3,5 hodiny v autobuse a 2 hodiny na ne zcela pohodlných židličkách, určitě nelitujeme. Byla to nejen zajímavá zkušenost – být součástí živého vysílání, ale zejména osobní setkání s hosty pořadu a jeho moderátorem. Chtě nechtě atmosféra místa a téma pořadu musely zaujmout a donutit k zamyšlení. Kolik pojme vody kvalitní vrstva půdy? Kolik půdy každoročně v ČR skončí pod vrstvou betonu? Proč se liší výsledky anket týkajících se biopotravin od obsahu našich nákupních košíků? Proč nejsou hnojiva řešením? Kdy zvítězí rozum nad vidinou krátkodobého zisku? Kdy se objevuje krutost a násilí? Kam s lidmi, které jejich země neuživí? Proč EU nemá zatím systém ochrany půdy, která nás živila, živí a snad živit i bude?

Hosty pořadu, který měl čtyři části, byli:

Jiný venkov

• Václav Cílek – geolog, klimatolog, filozof, spisovatel
  • Tomáš Kostelecký – politický a sociální geograf, sociolog

Jiné jídlo

• Jana Hajšlová – vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT v Praze
  • Roman Vaněk – kuchař, gastronom, spisovatel, autor internetových pořadů „Peklo na talíři“, „Jídlo, s.r.o.“
  • Pavel Moulis – farmář – majitel farmy v Milínově

Jiná krajina

• Ladislav Miko – ekolog, vysoký úředník EK pro životní prostředí
  • Jan Vopravil – krajinný inženýr

Lidstvo na rozcestí

• Václav Cílek

Jak o uvedených otázkách přemýšleli účastníci diskuse může kdokoli shlédnout na internetových stránkách pořadu České televize. Ti kdo se zúčastnili natáčení, shlédli i to, jak pracuje pomocný režisér, kameramani a vůbec všichni ostatní, kteří na obrazovce nejsou vidět. A také už vědí, kdy se při přímém přenosu mohou otočit, napít a že v žádném případě se nesmí odejít.

Prostě všechno má svá pravidla…