Blindfold lesson – Hodina poslepu

Jednu z posledních červnových hodin jsme v K5A a K5B (ve skupinách A1) strávili napůl s šátky na očích. Před časem jsme v učebnici Insight četli článek o tom, jak nevidomý Amar Latif založil cestovní agenturu Traveleyes, kde nevidomí a lidé bez zrakového handicapu cestují společně. Průvodci mají za úkol co nejpřesněji popsat okolí těm nevidomým a mají z toho tak zážitky obě strany.

V hodině jsme si tedy zkusili něco podobného – ve dvojici měl vždy jeden žák zavázané oči a společně překonali cestu ze školy (se zastávkou na přezutí) přes park na Letné až na dětské hřiště, kde nevidomé čekal poslední úkol – poznat hmatem několik předmětů (kolíček, balonek, čajítko, …). Šátky si pak žáci prohodili a absolvovali zase cestu zpět.

Někdo naváděl jen slovem, někdo držel svého slepého za ruku, za ramena, někdo ho nechal, aby si osahal odpadkový koš nebo sám objevil křoví před sebou. Pocitů a dojmů, které pak studenti popisovali, byla celá řada – nejistota, zábava, zpestření, pocit bezpečí i dezorientace a šok. Závěr byl v obou třídách jasný: nevidomí to nemají lehké.

Mgr. Jiřina Piškulová