La Nouvelle Vague française na gymnáziu Nad Štolou

Ve dnech 11.–13. května se na našem gymnáziu uskutečnily projektové dny, v rámci kterých jsme realizovali filmový ateliér se zaměřením na francouzskou Novou vlnu.

První den jsme se věnovali vzniku a historii filmové Nové vlny, seznámili se s hlavními představiteli, ať už režiséry, nebo herci, a formou prezentací si přiblížili, jak tento filmový a myšlenkový fenomén ovlivnil jiné země.

V průběhu následujících dvou dnů měli studenti za úkol natočit film dle kritérií, která charakterizují filmy Nové vlny. Šlo například o natáčení v exteriérech, improvizované dialogy, minimální rozpočet, atp. Zároveň studenti pro svůj film získávali finance, za které si mohli kupovat různé výhody – materiál, pronájem plochy, konzultace správné francouzštiny, a jiné.

V závěru proběhl filmový festival, kde jsme se společně na filmy podívali a odhlasovali si vítěze, jenž si odnesl sladkou odměnu.