Výuka matematiky

Matematika se na naší škole vyučuje ve všech ročnících víceletého i čtyřletého studia. Od školního roku 2006/07 je vyučována podle vlastního školního vzdělávacího programu.

Zaměřujeme se především na rozvíjení paměti, představivosti, logického a systematického myšlení (analytické, schematické analogie, nadhled, tvorba algoritmů) žáků. Předmět směřuje k tomu, aby žáci byli schopni aplikovat vzorce a početní výkony při řešení problémů každodenního života. Výuka poskytuje poznatky a dovednosti, které jsou nezbytným předpokladem k poznávání ekonomiky, techniky, přírodních jevů, k využití počítačů a přípravě na studium jakéhokoli vědního oboru.

Hodinová dotace předmětu je doplněna jednoletými, eventuelně navazujícími semináři. V letošním roce je otevřeno 5 seminářů: matematika v kostce, matematický seminář I a II, matematická logika, testové úlohy v matematice.

Ve všech ročnících nižšího gymnázia se vyučuje podle řady učebnic Matematika pro nižší ročníky víceletých gymnázií (RNDr. J. Herman, nakladatelství Prometheus). Vyšší ročníky víceletého gymnázia a všechny čtyři ročníky čtyřletého gymnázia se učí podle řady učebnic Matematika pro Gymnázia (nakladatelství Prometheus).

Z 12 učitelů je 7 fakultních, pedagogickou praxi u nás vykonávají posluchači MFF UK, FTVS UK,  PedF Uk a PřF UK. Předmětová komise matematiky spolupracuje s CERMATem na pilotážích souborů testových úloh a s NIDV.

Každoročně se naši žáci účastní těchto soutěží:

• Matematická olympiáda (kategorie Z6–Z9, A, B, C, P)
  • Mathing
  • Pythagoriáda
  • Korespondenční matematické semináře
  • MaSo a Náboj
  • Finanční gramotnost
  • Pišqworky
  • Logická olympiáda
  • Genius Logicus
  • Pikomat
  • Talnet
  • Pangea
  • Česká lingvistická olympiáda

Naše škola organizuje školní i obvodní kola soutěží. Studenti dosahují velmi dobrých výsledků. Pravidelně postupují do obvodních kol, soutěžící ve vyšších kategoriích jsou úspěšnými řešiteli i v kole krajském.

Mgr. Barbora Olejníková