Metodik prevence rizikového chování

Kabinet 319
Telefon: 233 089 748

Konzultační hodiny: úterý 12:00–13:30
(nebo kdykoliv po předchozí domluvě)

Upozornění: Z důvodu ochrany před nevyžádanou reklamou je v e-mailových adresách nahrazen znak @ symbolem (z).

Kompetence

• Individuální konzultace se studenty, rodiči, třídními učiteli a ostatními pedagogy týkající se drogové problematiky i dalších sociálně-patologických jevů.
  • Poskytování kontaktů na odborná zařízení sekundární, popř. terciární preventivní péče, nabídka informací formou užitečných odkazů, doplňování knihovničky odborných publikací týkajících se SPJ (spolu s výchovným poradcem), která slouží studentů a pedagogům.
  • Zajišťování preventivního programu (především pro nižší gymnázium) a zprostředkování kontaktů mezi třídami, třídními učiteli a lektory o. s. Prev-Centrum, kteří na škole realizují bloky primární prevence, společná konzultace problémů ve třídách a možností jejich řešení.
  • Pomoc při přípravě programů pro třídy, kde se vyskytnou problémy související se SPJ.
  • Ve spolupráci se školním psychologem a výchovným poradcem řešení výchovných a vzdělávacích problémů (absence, záškoláctví, šikana, vztahy ve třídě, vztahy mezi studenty a učiteli, atd.).

Preventivní program školy

Krizový plán při řešení šikany

Prevence ve školním roce 2023/2024

V rámci Preventivního programu školy připravuje metodik prevence rizikového chování každoročně nejrůznější besedy, preventivní bloky a interaktivní semináře, především pro studenty nižších ročníků osmiletého a šestiletého studia a první ročníky čtyřletého gymnázia. Tyto aktivity doplňují předmět Výchova ke zdraví, který je vyučován v kvartách osmiletého studia a v druhém ročníku šestiletého studia (předmět vyučuje školní psycholožka). Při programech spolupracuje metodik prevence dlouhodobě se státními i nestátními organizacemi (Jules a Jim z. s., o. s. Pyramidas, Dům světla, o. s. Abatop, ACET ČR, Národní centrum pro bezpečnější internet ad.), obvodní metodičkou prevence při PPP Prahy 7 a 8 a s obvodním koordinátorem protidrogové prevence a prevence kriminality MČ Praha 7. Programy jsou financovány z grantů (MHMP a MČ Praha 7).

Pro letošní rok jsou opět připraveny tyto programy:

• Prevence aktivního a pasivního kouření – interaktivní seminář s prvky metod kritického myšlení
  • Prevence užívání marihuany – interaktivní seminář navazující na seminář o kouření cigaret (i elektronických) a vodních dýmek
  • Prevence předčasného užívání a vzniku závislosti na alkoholu – interaktivní seminář s prvky metod kritického myšlení
  • Prevence užívání nelegálních návykových látek – interaktivní seminář
  • Problematika HIV/AIDS – preventivní beseda s HIV pozitivním lektorem
  • Prevence homofobie a homofobní šikany – interaktivní seminář
  • Rasismus, extremismus a xenofobie – interaktivní seminář
  • Nebezpečí v kyberprostoru – preventivní bloky věnované bezpečnému používání internetu, mobilních telefonů a sociálních sítí
  • Prevence šikany a intolerance – interaktivní seminář
  • Bloky selektivní prevence rizikového chování ve třídách, kde se vyskytnou problémy s komunikací, intolerancí, agresivním chováním (popř. náznaky šikany či kyberšikany) – projekt „Tandem“ s Jules a Jim z. s., spolupráce s o. s. Pyramidas

Rodičům doporučujeme různé přílohy Preventivního programu školy, které najdou na školních webových stránkách.