Biologická olympiáda 2023/2024

Ve školním roce 2023/2024 byla na našem gymnáziu opět uspořádána všechna kola Biologické olympiády. Školní kolo se skládá ze tří částí – z testu znalostí z biologie, poznávačky rostlin a živočichů a praktických úloh.

Soutěžící kategorie A a kategorie B měli soutěžní úkoly zaměřené na zajímavé téma – „Host do domu, hůl do ruky!“ (to znamená, že úlohy byly hlavně o parazitech). V praktické části soutěže kategorie A pozorovali pod mikroskopem klíšťata a vyhledávali znaky, které jim pomáhají v parazitickém způsobu života. V kategorii B ověřovali studenti způsoby šíření invazivního trnovníku akátu.

Tématem kategorie Ckategorie D bylo „Jak se žije v lužním lese“. V domácí části soutěže vyrobili soutěžící nádherná kvarteta listnatých stromů, podařilo se jim vylíhnout z vajíček listonohy americké, sbírali hálky žlabatek nebo se pokoušeli o řízkování rostlin. Vznikly opravdu nádherné práce. Ve školním kole, kromě řešení testu a určování organismů, zkoumali studenti škrobová zrna v obilkách a hlízách a krystalky šťavelanu vápenatého v různých rostlinách a jejich částech.

V obvodních kolech jsme získali 1., 2. a 3. místa.

Všem soutěžícím blahopřejeme.

V jednotlivých kategoriích školních kol zvítězili:

Kategorie A

1. Filip Dvořák