Projektové dny 11. 5. – 13. 5. 2016: Cesta do hlubin sluneční soustavy

Během jarních projektových dnů se někteří studenti zúčastnili fyzikálně-zeměpisného projektu Cesta do hlubin sluneční soustavy.

První den jsme navštívili planetárium v pražské Stromovce. Nejprve jsme zhlédli zajímavý film o planetách sluneční soustavy v promítací síni. Pak jsme měli čas na vypracování pracovního listu, který jsme následně zkontrolovali ve Stromovce. Na konci prvního projektového dne jsme se dozvěděli zajímavé informace o Slunci a planetách naší soustavy.

Druhý den jsme vyrazili do Národního technického muzea. Sraz jsme měli v devět hodin před budovou muzea. Když všichni dorazili, vešli jsme do muzea a rovnou zamířili do astronomického sálu. V sálu byly vystavěny dalekohledy a jiné věci určené k pozorování oblohy. Dostali jsme pracovní list na téma vývoje dalekohledů v průběhu let a měli jsme půl hodiny na jeho vyplnění. Po skončení limitu jsme si společně sedli před sálem a list zkontrolovali. Poté jsme se odebrali do školy. Ve škole jsme začali krátkou přednáškou na téma optiky od paní profesorky Bašátkové a pak se připravili na výrobu vlastního dalekohledu. Dalekohled jsme vyráběli z tvrdé černé čtvrtky a průhledných sklíček. Dalekohledy sice nedopadly zcela podle našich očekávání, ale za pomoci obou profesorek se nakonec vyrovnaly a dalo se s nimi dohlédnout na dlouhé vzdálenosti.

Třetí a zároveň poslední den projektu jsme měli v plánu vyrobení naší vlastní sluneční soustavy. Každý si měl přinést materiál, z něhož bude vyrábět planety a objekty ve sluneční soustavě. Ještě předtím však byla krátká přednáška od Marca Souzy de Joody. Přednáška byla na téma dalekohledů a planet, které můžeme pozorováním spatřit. Pracovali jsme v malých skupinkách. Každá skupinka pojala model jinak. Někteří, jako například skupina chlapců z tercie, vytvořili model velmi podrobně a pečlivě na něj vyznačili měsíce, raketky a rovery. Když byly modely dokončeny, prezentovali jsme, co obsahují a co na nich lze vidět. Po dokončení prezentací jsme hlasovali o nejkrásnější model. Každá skupinka napsala na malé papírky známky od 1 do 5 a ke každému číslu připsala název skupiny, které udělovala onu známku. Hodnocení bylo podobné jako ve škole, což znamená, že 1 byla nejlepší a naopak 5 nejhorší. Nakonec se známky spočítaly. Vyhrály Venuše, tedy dvojčlenná skupinka dívek z tercie B. Den jsme zakončili uklízením pracovních míst a odchodem ze školy.