Présentation en francais

Présentation en Français – 10 let pod taktovkou Gymnázia Nad Štolou

Présentation en français je akce pořádaná naší školou, konkrétně paní profesorkou Novákovou. Je setkáním žáků a učitelů francouzského jazyka, kdy skupiny z jednotlivých škol předvádějí nacvičené scénky či zpívají. V letošním roce se zde sešlo asi 120 účastníků z pražských i mimopražských škol včetně skupiny francouzských žáků, kteří byli právě na výměnném pobytu v jedné ze zúčastněných škol.

Letošní Présentation se již tradičně konala v Technickém muzeu na oslavu Dne frankofonie. Účastnilo se 11 skupin a většina představení byla vtipná a dobře nacvičená, přičemž publikum asi nejvíce zaujalo představení La Blanche Neige (Sněhurka), předváděné poměrně mladými žáky.

Présentation en francais se francouzská polovina naší třídy účastnila již minulý rok. Byli jsme nadšení, a tak o tom, jestli se předvedeme i letos, nebylo sebemenší pochyby. A protože již nejsme ve francouzštině úplní začátečníci, naložili jsme si pořádné sousto – pokusili jsme se nacvičit příběh podle knihy Malý princ od Antoina de Saint – Exupéryho, okleštěný tak, aby se vměstnal do časového limitu.

Pravdou je, že nám úkol, který jsme si sami uložili, zprvu přišel dost nemožný, poněvadž jsme poměrně dlouho zaháleli, scénáře se nescházely a našim hlavám se nechtělo pobrat mnohdy dlouhé a složité texty. Nebýt paní profesorky Tesařové, která nás celou dobu velmi neúnavně podporovala a věnovala nám spoustu svého volného času, nejspíš bychom se ani nemohli účastnit. Nakonec jsme se ale vše dokázali naučit (včetně představitelky Malého prince, jíž patří obrovská poklona, protože textů, které se musela naučit, bylo opravdu požehnaně) a v den akce jsme se sešli všichni ve zdraví, což už samo o sobě znamenalo poloviční úspěch.

Konečným výstupem našeho snažení nakonec bylo patnáctiminutové představení o několika scénách, které se nám víceméně povedlo podle našich představ. Nějakému zaškobrtnutí z nervozity se ubránil jen málokdo, ale i tak jsme sklidili dlouhé ovace.

Pokud budeme moci, jistě se příští rok zúčastníme znovu, již teď se domlouváme, co budeme hrát příště!

Michaela Šedivá, 3S

P1260593