Trestní řízení zblízka

V rámci výuky práva proběhl projekt Trestní řízení zblízka. Ten se skládal z několika akcí. První den studenti získávali informace o průběhu i o pravidlech trestního řízení. Činili tak tím, že ve skupinách plnili různé úkoly i sledovali filmové dokumenty s trestněprávní tematikou. Poté se začali věnovat přípravě na simulaci soudního líčení – jednalo se o kauzu ukradeného mobilního telefonu. Vylosovali si jednotlivé role – soudce, státní zástupce, obhájce, obžalovaná… a připravili si scénáře i strategie pro simulované soudní řízení.

Druhý den proběhla simulace dané soudní kauzy, která byla stejně jako u reálného soudu plná všelijakých právních kliček i úskočných manévrů. Po jejím skončení jsme zavítali do Muzea Policie ČR, kde studenty zaujaly hlavně exponáty týkající se nejslavnějších českých trestněprávních kauz.

Třetí den jsme navštívili hlavní líčení v trestní kauze u Obvodního soudu pro Prahu 5, shodou náhod se soud zabýval rovněž krádežemi mobilních telefonů. Paní soudkyně JUDr. Veronika Cukerová studenty důkladně obeznámila nejen s celým případem, ale i se záležitostmi týkajícími se soudní praxe.

Celý projekt podnítil zájem studentů studovat nadále právo jak v rámci seminářů na naší škole, tak posléze i na některé z právnických fakult.

Z. V.

tz-zblizka-1 tz-zblizka-2